Maltská prokuratúra požaduje zhabanie lode Lifeline, ktorá patrí nemeckej mimovládke

2. 7. 2018 16:06

Maltská prokuratúra požiadala o vydanie príkazu na skonfiškovanie lode nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Maltská prokuratúra požaduje zhabanie lode Lifeline, ktorá patrí nemeckej mimovládke
Foto: TASR
Popis: Migranti na lodi mimovládky Lifeline.
reklama

Kapitán lode Lifeline, ktorá sa zúčastnila na záchrane migrantov v Stredozemnom mori a dostala sa do centra diplomatického sporu medzi krajinami Európskej únie, sa v pondelok postavil pred maltský súd vo Vallette. 

Claus-Peter Reisch (57) bol obvinený v súvislosti s porušením pravidiel registrácie lode Lifeline a nezákonného vstupu do maltských vôd. Súd stanovil kauciu vo výške 10.000 eur. Kapitánovi lode nariadili odovzdať na súde cestovný pas a raz za týždeň sa hlásiť na policajnej stanici. 

Holandské úrady uviedli, že plavidlo u nich nebolo zaregistrované. To vyvolalo pochybnosti o tom, či malo povolenie plaviť sa pod holandskou vlajkou.

Loď nemeckej humanitárnej mimovládnej organizácie Mission Lifeline zachránila migrantov koncom júna pri pobreží Líbye. Taliansko ju následne odmietlo vpustiť do svojich prístavov a posádka neúspešne žiadala o prijatie aj na Malte. Povolenie na vstup do prístavu jej dal napokon 27. júna maltský premiér Muscat po dosiahnutí dohody medzi ôsmimi štátmi Európskej únie o rozdelení tých pasažierov z lode, ktorí získajú štatút utečenca. Neskôr sa k týmto krajinám pripojilo aj Nórsko.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…