Malta: Kapitán lode, ktorá zachránila 230 migrantov, dostal vysokú pokutu

14.5.2019 13:30

Kapitán nemeckej záchrannej lode drážďanskej mimovládnej organizácie Mission Lifeline, ktorej sa vlani v júni podarilo zachrániť pri líbyjskom pobreží viac než 230 migrantov, dostal v utorok na maltskom súde pokutu 10.000 eur. Informovala o tom agentúra DPA.

Malta: Kapitán lode, ktorá zachránila 230 migrantov, dostal vysokú pokutu
Foto: TASR
Popis: Migranti na lodi Aquarius v Stredozemnom mori.

Kapitán Claus-Peter Reisch bol obvinený z toho, že jeho loď vplávala do maltských teritoriálnych vôd bez potrebnej registrácie a oprávnení.

Maltský súd Reischovi neudelil trest odňatia slobody. Hovorca organizácie Mission Lifeline Axel Steier oznámil, že sa voči rozsudku odvolá, keďže Reisch je nevinný. "Je jasné, že ide o politický rozsudok, ktorý nemá nič spoločné s právom," povedal Steier. 

Po záchrane migrantov musela táto loď, ktorá sa plavila pod holandskou vlajkou, stáť šesť dní na otvorenom mori. Povolenie zakotviť na Malte dostala až po tom, ako viaceré európske krajiny prisľúbili, že prijmú utečencov, ktorí boli na jej palube.

V posledných mesiacoch juhoeurópske krajiny ako Malta a Taliansko začali odmietať vpúšťať záchranné plavidlá humanitárnych organizácií v snahe odradiť nelegálnych migrantov plaviacich sa z Líbye.

Od nástupu populistickej vlády v Taliansku pred rokom sú tam prístavy pre súkromné záchranné plavidlá aj naďalej uzatvorené. Malta sa v minulosti takisto zdráhala prijať migrantov a požadovala ich spravodlivé prerozdelenie do všetkých krajín EÚ.

Súkromné záchranárske spoločnosti vidia za vyšetrovaním celoeurópsku politickú kampaň s cieľom skomplikovať záchranu migrantov a kriminalizovať mimovládne organizácie.

Od začiatku roka prišlo podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na centrálnej migrantskej trase v Stredozemnom mori o život viac než 300 osôb.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Generál NATO:  V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

0:00 Generál NATO: V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

Vnímať obranu len ako tanky, lietadlá a lode je chybné. Bezpečnosť totiž priamo súvisí aj s témami, …