Mali ste konať a neurobili ste to! Kollár nemal nijaké pochopenie pre Richterove argumenty okolo Čistého dňa

25. 6. 2017 15:00

V poslednej „predprázdninovej“ edícii tradičnej nedeľnej relácie RTVS O 5 minút 12 boli hosťami moderátora Martina Strižinca líder hnutia Sme rodina Boris Kollár a minister práce Ján Richter zo strany Smer. Nosnou témou bola práca, respektíve (ne)zamestnanosť a aktuálna socio-ekonomická situácia pod Tatrami. Emócie však napokon vzplanuli pri poslednej téme, ktorá sa pritom týkala už úplne inej problematiky.

Mali ste konať a neurobili ste to! Kollár nemal nijaké pochopenie pre Richterove argumenty okolo Čistého dňa
Foto: Reprofoto (RTVS)
Popis: Občas sa dnešní diskutujúci Boris Kollár a Ján Richter, neraz sa však aj zaiskrilo
reklama

Úvodné slovo patrilo staršiemu z dvojice Jánovi Richterovi, ktorý hneď na začiatok vyslovil názor, že „pracovný trh je stále vo vývoji“, a preto zatiaľ nie je ešte možné určiť, kde je strop, respektíve dolná hranica z hľadiska nezamestnanosti na Slovensku.

Jedným dychom však Richter dodal, že je rád, že sme sa dostali na historické minimá v rámci nezamestnanosti.

„Objektívne predpokladám, že prelom rokov 2017 – 2018 budeme (v rámci nezamestnanosti) začínať číslom 6, to znamená, že pôjdeme pod 7 % hranicu. A ten vývoj ďalej bude záležať od vývoja ekonomiky. Prognózy sú zatiaľ priaznivé, no asi to nepôjde nejakými rapídnymi skokmi,“ uviedol minister práce.  

Na otázku moderátora, či sa dokážeme dostať aj pod hranicu 6 %, odvetil: „O tom sa bavme takto o rok. Vtedy to už môže byť reálne.“

Potom dostal už priestor aj opozičný politik Boris Kollár, pričom ešte predtým moderátor Martin Strižinec aj divákom pripomenul, že napriek aktuálnej pozitívnej situácii stojí pred súčasnými poslancami stále množstvo výziev.

Strižinec predovšetkým narážal na veľké regionálne rozdiely. Napríklad Prešovský kraj má nezamestnanosť až nad hranicou 12 % a vedno s Košickým a Banskobystrickým krajom je v tomto spomínanom triu krajov až vyše 150-tisíc ľudí bez práce.

Práve dlhodobo nezamestnaných považuje Boris Kollár za najpálčivejší problém, pričom síce potvrdil, že aktuálna ekonomická situácia nie je na Slovensku vôbec zlá, no to pripisuje skôr našej otvorenej, proexportne orientovanej ekonomike, ktorá je silno naviazaná práve na nemeckú ekonomiku.

Podľa Kollára si pri súčasnej nízkej slovenskej nezamestnanosti treba skôr všimnúť to, že mnohé okolité krajiny majú ešte nižšiu mieru nezamestnanosti, než má Slovensko.

„Až tak veľmi by som sa tým nechválil, lebo v tomto istom čase je nezamestnanosť v Česku 4,1 %, v Maďarsku 4,3 % a napríklad v Rumunsku 5,3 %, čo sme sa každý z Rumunov vysmievali. To znamená, že ísť na olympiádu a skončiť na 198. priečke spomedzi dvestočlennej konkurencie a potom tu vyskakovať, tak to nie je úplne na mieste,“ poznamenal líder Sme rodina.

Kollár okrem toho dodal, že veľa vecí naďalej nefunguje tak, ako by malo. Ako príklad uviedol, že 150-tisíc štátnych zamestnancov nemá štátom garantovanú minimálnu mzdu. 

„To znamená, že štát si tu neplní ani základnú podmienku,“ dodal ostro.

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Svoj prvý diskusný vstup Kollár okorenil aj vyjadrením: „Je tu nejaké krásne číslo 7,35 %, no ľudia sa z čísel nenajedia. Ľudia síce majú prácu, ale majú aj slušný, dôstojný život? Nemajú.“ 

V zahraničí je podľa neho 500 000 Slovákov, z toho asi 300 000 ľudí dlhodobo, pretože na Slovensku sa im nedarí si zabezpečiť slušnú existenciu.

„Mňa toto číslo teda nezaujíma, nech je (nezamestnanosť u nás) kľudne 9 – 10 %, no nech tí ľudia, ktorí robia, majú slušný a dôstojný život a nech nemusia odtiaľto utekať,“ zdôraznil.

Kollár upozornil aj na prerozdeľovanie HDP na Slovensku. Ako aj jeho stranícky kolega Krajniak, aj on si pomohol už tradične grafom.

Na Slovensku sa podľa Kollára k zamestnancom dostáva len 39 % z celkového hrubého domáceho produktu, kým napr. v Nemecku to je až 51 % a v Dánsku dokonca 53 %. No oveľa lepšie sú na tom okrem iného aj Slovinci (50 %) a Chorváti (47 %).

Recept na zlepšenie dlhodobej nezamestnanosti vidí Kollár v podpore poľnohospodárstva.

„Do roku ´89 sme mali na Slovensku zhruba 250-tisíc ľudí zamestnaných v poľnohospodárstve, dnes máme 50-tisíc. Tu máme veľkú rezervu a tu sa aj naša strana snaží zmeniť dotačnú politiku na hektár, lebo dnes nezamestnaných vytvárame aj tým, že zle dotujeme hektár. Keby sme hektár dotovali nie na kosenie, ale na produkciu a zamestnanosť, tak by sme na tom boli podstatne lepšie,“ predložil svoje argumenty Kollár.

Momentka z dnešnej diskusnej relácie O 5 minút 12. Zdroj: Reprofoto (RTVS)

V rámci potenciálu v poľnohospodárstve Ján Richter s Borisom Kollárom súhlasil.

„Koniec koncov, dva roky dozadu bola prijatá nová koncepcia agrorezortu, kde sa predpokladalo navýšenie zamestnancov o 18 700. Tiež som toho názoru, že tam je priestor. Ministerstvo pôdohospodárstva dáva isté podnety a mechanizmy. A nie v plnej miere sú využité,“ potvrdil Richter, ktorý je od roku 2006 aj generálnym manažérom strany Smer.  

Richter sa dotkol aj témy rekvalifikácie nezamestnaných ľudí. Tieto rekvalifikácie však budú údajne drahšie ako doteraz.

„V portfóliu nezamestnaných na úradoch už nezostáva tá kvalita ako v časoch, keď sme evidovali napríklad raz toľko nezamestnaných. Teda aj výber ľudí z tohto portfólia bude pre zamestnávateľov zložitejší,“ upozornil minister.

Vrchol celej relácie však prišiel v samom závere, keď moderátor otvoril aj tému kauzy Čistý deň, pričom napríklad SaS navrhuje Richterovo odstúpenie v tejto veci. Podľa opozície totiž Richter stratil morálnu spôsobilosť zostať vo funkcii. 

„Hovorím to, čo som vravel od začiatku prepuknutia tejto kauzy. Odmietam akékoľvek osobné záujmy, pokiaľ ide o Čistý deň. Absolútne nevidím dôvod odstúpiť. Vždy budem mať záujem v maximálnej miere spolupracovať so všetkými orgánmi, ktoré túto problematiku prešetrujú,“ povedal Richter s tým, že v kauze koná.

To sa však nepáčilo Kollárovi, podľa ktorého mal Richter na základe zákona povinnosť zrušiť subjekt.

„Pán minister nám veľmi šikovne ušiel od témy a začal nám tu rozprávať o tom, čo chce ďalej robiť. Nemáte na čo čakať, kým sa niečo potvrdí a začnú niekoho trestne stíhať. Vy máte zo zákona konať, toto je to, čo vám všetci vyčítajú. Mali ste konať a neurobili ste to!“ nemal pochopenie pre Richterovo zdôvodnenie šéf Sme rodina.

Kollár navyše pripomenul, že aj Akreditačná komisia odporučila zariadeniu odňať akreditáciu.

Autor: mr, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…