Malér. Asi dôjde na Zemanove slová. Šichtařová odhaľuje skrytý problém

20. 9. 2019 7:03

Česká ekonómka a blogerka Markéta Šichtařová varuje pred ekonomickou recesiou, ktorá sa vraj nezadržateľne blíži. Dôvodom sú podľa nej aj populistické kroky vlády Andreja Babiša a intervencie Českej národnej banky. Prezident Miloš Zeman už pred časom upozorňoval, že ekonomika pôjde do recesie, so slovami „žúr sa skončil“.

Malér. Asi dôjde na Zemanove slová. Šichtařová odhaľuje skrytý problém
Foto: TASR
Popis: Ekonómka Markéta Šichtařová

Šichtařová, riaditeľka spoločnosti Next Finance, s. r. o., na svojom facebookovom profile varuje pred recesiou. „Keď pracujete s veľkým množstvom rôzne veľkých firiem a z rôznych odborov (ako ja), má to výhodu, že vidíte určité trendy, ktoré v oficiálnej štatistike nie sú ešte veľmi vidieť,“ píše Šichtařová.

„Včera mi znovu udrel do očí rozpor, keď síce podľa štatistiky rastie celá ekonomika aj maloobchodné tržby, ale firmám navzdory vyšším tržbám klesá ziskovosť...“ upozorňuje ekonómka s tým, že firmy sa dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti, keď „majú peniaze na papieri, ale nie na účte, pretože klienti im neplatia“.

Dôvod týchto problémov je podľa Šichtařovej zrejmý. „Ekonomika smeruje k recesii. A prečo klesá ziskovosť? Okrem iného aj preto, že populistická vláda plus centrálna banka intervenciami, nulovými úrokmi aj administratívnym zvyšovaním platov nezmyselne rast platov vybičovali,“ je presvedčená blogerka. A dodáva, že keby centrálna banka neintervenovala, spomalenie by teraz nebolo také vysoké.

Zdroj: Facebook/Marketa Sichtarova

Už koncom augusta prezident Miloš Zeman na porade s veľvyslancami povedal, že „žúr sa skončil“. Vyzval preto diplomatov, aby sa venovali ekonomickej diplomacii a česká ekonomika sa presadila na zahraničných trhoch.

„Je to ťažká práca, ktorá sa niekedy nazýva vŕtanie tvrdých dosiek. Tá doska sa jednoducho nerozlomí na prvý pokus, je to čierna, drobná, trpezlivá práca,“ uviedol prezident, ako informuje web seznamzpravy.cz. Jedným z dôvodov krízy je podľa českej hlavy štátu obchodná vojna medzi USA, Čínou a Európskou úniou.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

„Tí z vás, ktorí sa učili ekonomickú teóriu, vedia, že hneď na začiatku máte napísané, že keď niekto vedie colnú vojnu, tak je to škoda pre obe strany. Bohužiaľ, niektorí politici ani prvý ročník vysokej školy ekonomickej neprečítali,“ poznamenal dobre naladený Zeman.

autor: jma

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…