Malá Greta, čím sa raz budeš živiť? Ondřej Neff jej veští osud Gusty Fučíkovej

20. 6. 2019 6:00

Publicista Ondřej Neff sa zamýšľa, čo sa asi jedného dňa stane s mladistvou švédskou ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. Vraj pred sebou nemusí mať práve najžiarivejšiu budúcnosť.

Malá Greta, čím sa raz budeš živiť? Ondřej Neff jej veští osud Gusty Fučíkovej
Foto: Hans Štembera
Popis: Spisovateľ Ondřej Neff.
reklama

Šestnásťročná Švédka Greta Thunbergová sa chystá rok cestovať po svete a burcovať občanov v boji proti globálnemu otepľovaniu. Ondřej Neff si myslí, že v tejto chvíli si mladá Greta Thunbergová užije nejaký čas na výslní. V komentári pre Český rozhlas však zároveň Gretu Thunbergovú varoval, že jedného dňa zovšednie a potom možno bude mať problém.

„Konferencie o klíme sa budú konať aj v roku dvadsať a dvadsaťjeden a v rokoch nasledujúcich. S každou konferenciou bude Greta Thunbergová staršia a zovšednenejšia. Čo to urobí s jej psychikou? A kladú si jej rodičia túto otázku? Od detstva je psychicky labilná. Ako asi bude znášať ústup zo slávy? A ten skôr či neskôr nevyhnutne nastane.

Ale možno to Greta Thunbergová ustojí. Nezrúti sa a ponesie svoju zástavu ďalej dejinami. Potom sa jej však stane vôbec to najhoršie, čo sa stať môže. Bude z nej niečo, ako bola Gusta Fučíková blahej pamäti.

Nemohla chýbať na žiadnej oficialite a fungovala tam podobne ako rečnícky pult a fikus. No, možno sa pápež prihovorí a Boh jej pripraví nejaký iný priaznivý osud. Veľmi by som jej ho prial,“ napísal Neff.

Greta Thunbergová

Greta Thunbergová  Zdroj: TASR

Konštatoval tiež, že namiesto toho, aby mladá Greta študovala dejiny európskeho severu, švédčinu a mnoho ďalších predmetov, sa chystá byť na cestách, čím nemusí prospieť svojmu budúcemu uplatneniu. Táto mladá žena možno aj tak dostane vysvedčenie, ale Neff si kládol otázku, čo bude skutočne vedieť.

Celý komentár nájdete na webe ČRo.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…