Majú toho dosť? Jemenské provládne sily začínajú ťaženie proti IS a al-Káide

14. 8. 2016 17:32

Jemenské provládne sily, podporované koalíciou pod vedením Saudskej Arábie, začínajú ofenzívu s cieľom dobyť územia pod kontrolou militantov Islamského štátu (IS) a al-Káidy severovýchodne od mesta Aden. Informovali o tom dnes nemenovaní vojenskí predstavitelia, ktorých vyjadrenia priniesla agentúra AP.

Majú toho dosť? Jemenské provládne sily začínajú ťaženie proti IS a al-Káide
Foto: SITA
Popis: Militanti z Islamského štátu

Stovky provládnych vojakov, ktorých kryje koaličné delostrelectvo, smerujú do provincie Abjan na pobreží Adenského zálivu, aby dobyli tamojšie mestá Džaár a Zindžibár. Ich obyvatelia ešte v júni hlásili, že bojovníci al-Káidy sa vrátili necelý mesiac po tom, ako sa stiahli po rokovaniach vedených miestnymi kmeňmi.

Ozbrojené zložky lojálne medzinárodne uznávanej vláde v Jemene vytlačili koncom apríla militantov al-Káidy z ich bývalej základne v meste Mukallá, ktoré teroristi ovládli vlani.

Teroristické organizácie IS a al-Káida využili bezpečnostné a mocenské vákuum v Jemene po tom, čo povstalci známi ako húsíovia obsadili v roku 2014 jemenské hlavné mesto Saná a prezident Abd Rabbuh Mansúr Hádí ušiel do Saudskej Arábie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

10:39 Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör na súde poprel, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľal na sledova…