Majte sa na pozore, varuje iránsky šéf diplomacie Brusel. Toto je to, čo má Trump v úmysle a EÚ musí byť v tomto smere veľmi opatrná, varuje

5. 8. 2017 19:37

Iránsky minister zahraničných vecí Džavád Zaríf dnes varoval Európsku úniu, že americký prezident Donald Trump chce sabotovať jadrovú dohodu z roku 2015 a obviniť z toho Irán.

Majte sa na pozore, varuje iránsky šéf diplomacie Brusel. Toto je to, čo má Trump v úmysle a EÚ musí byť v tomto smere veľmi opatrná, varuje
Foto: SITA
Popis: Iránsky šéf diplomacie Mohammad Javad Zarif
reklama

"To je to, čo má Trump v úmysle a EÚ musí byť preto v tomto smere veľmi opatrná," povedal Zaríf v Teheráne na stretnutí so šéfkou zahraničnej politiky EÚ Federicou Mogheriniovou.

Podľa stránky rezortu iránskej diplomacie, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA, Mogheriniová uistila Teherán, že EÚ bude dôsledne dodržiavať jadrovú dohodu a bude sa snažiť presvedčiť Spojené štáty o jej výhodách. Zároveň vyzvala všetky strany, aby dovtedy nepodnikali neuvážené kroky.

Témami stretnutia boli i rozšírenie spolupráce Iránu a EÚ v rôznych oblastiach, ako aj regionálne otázky vrátane situácie v Sýrii, Jemene, Bahrajne a Iraku.

Mogheriniová sa dnes stretla aj so staronovým iránskym prezidentom Hasanom Rúhaním, na inaugurácii ktorého sa zúčastnila. Ten označil dohodu za dôležitý krok k svetovému mieru. Irán si podľa neho plní všetky svoje povinnosti a bude tak robiť aj naďalej, no Trumpova politika vyvoláva v Iráne pochybnosti a nedôveru.

Zaríf už minulý týždeň povedal, že Trump chce Irán dotlačiť k odstúpeniu od jadrovej dohody, Teherán sa však k tomu nedá vyprovokovať a mieni využívať všetky jej privilégiá, najmä ekonomické. Ak to však v dlhodobom horizonte nebude zaručené, odstúpenie Iránu od dohody nie je vylúčené, varoval Zaríf.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…