Magda Vášáryová sa obáva o Slovensko. Bojí sa nástupu fašistov

16. 3. 2018 11:24

Robert Fico podal vo štvrtok popoludní demisiu. Prezident Andrej Kiska vzápätí poveril zostavením kabinetu doterajšieho vicepremiéra Petra Pellegriniho z vládnej strany Smer. Či bude táto zmena občanom na vyriešenie napätej politickej situácie stačiť a či ide skutočne stále o dôsledky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, na to v relácii Interview ČT24 odpovedala bývalá diplomatka Magda Vášáryová.

Magda Vášáryová sa obáva o Slovensko. Bojí sa nástupu fašistov
Foto: TASR
Popis: Magda Vášáryová
reklama

„Vražda novinára a jeho priateľky, ktorá zatiaľ nie je vyšetrená, bola spúšťacím momentom a bolo jasné, že to nebude také jednoduché. Pomyslela som si, že vláda padne skôr. Nebola som úplne prekvapená,“ uviedla Vášáryová s tým, že politický čas sa teraz na Slovensku neuveriteľne zrýchlil.

Na to, či je to Ficov definitívny koniec vo vysokej politike, vraj nedokáže odpovedať. „Sami by sme to radi vedeli. Vy máte predsa skúsenosť, že pán Babiš musel odísť z vlády, aby sa vrátil po voľbách ako veľký víťaz a ešte silnejší,“ povedala a dodala, že Fico je, samozrejme, v trochu inej situácii, pretože už bol trikrát premiérom. „Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že Fico odchádza hlavne pod tlakom verejnosti, ktorá už z väčšej časti nechcela, aby zostal premiérom,“ spresnila.

Teraz je podľa Vášáryovej veľmi dôležitá otázka, kto premiéra Fica nahradí a ako vyzerá stav opozície na Slovensku, lebo to všetko rozhodne, čo sa urobí v predčasných voľbách. „Ja si totiž myslím, že tá vláda, ktorú má zostaviť pán Pellegrini, ktorého Kiska poveril, nebude mať dlhého trvania,“ myslí si bývalá diplomatka.

Odchádzajúci premiér Robert Fico (vľavo) a Peter Pellegrini – poverený zostavením novej vlády

Odchádzajúci premiér Robert Fico (vľavo) a Peter Pellegrini – poverený zostavením novej vlády. Zdroj: TASR

Sociálne siete potom zaujal výraz na tvári Roberta Fica, keď do rúk pána prezidenta vkladal demisiu, pretože sa smial. Podľa niektorých názorov by takto nemala vyzerať tvár premiéra, ktorý končí. „Ľudia si stále niečo predstavujú a potrebujú emocionálnu satisfakciu. Potrebujú vidieť, ako je Fico hotový a má výčitky svedomia,“ uviedla s tým, že si osobne nemyslí, že takéto očakávania sú namieste. „Je to hráč, snáď nechcete, aby nechal, aby sme sa na ňom popásali. Čo si skutočne myslí a praje, to nikto nevie, ale kľačať a plakať nebude,“ dodala.

Robert Fico si vo štvrtok tiež kládol podmienky, za ktorých podá demisiu. Podmienil ju okrem iného tým, že prezident Andrej Kiska, ktorý v súlade s ústavou vymenúva nového premiéra, bude rešpektovať súčasnú koalíciu. Podľa Vášáryovej bol Fico v pozícii, keď si mohol klásť podmienky. „Keď zoberiete Smer ako politickú stranu samotnú, tak je stále najsilnejší,“ pripomenula.

Iná vec vraj je, že Kiska predtým povedal, že vidí dve možnosti, ako riešiť túto situáciu, a jedna vec sú predčasné voľby, druhá rekonštrukcia vlády. „Sám najprv hovoril o rekonštrukcii vlády, pretože vie, že urobiť predčasné voľby v tejto situácii na Slovensku, keď tá opozícia je veľmi podivná, nemusia dopadnúť dobre,“ uviedla diplomatka s tým, že predčasné voľby by mohli naopak priviesť fašistov na výslnie, to vraj totiž kampaň v demokratickom štáte umožňuje.

Fico konečne vo štvrtok poznamenal, že keby sa dostala k moci opozícia, celkom iste by nastal chaos. „Záležalo by na tom, kto všetko by vo vláde bol, ale sedela som s tými ľuďmi, ktorí sú dnes v opozícii, a teraz na vládnutie pripravení určite nie sú,“ uzavrela s tým, že teraz nastáva rekonštrukcia vlády a problém je jeden, že to ľuďom na uliciach už nestačí. Či sa Fico vzdá svojej moci alebo bude vládnuť zo zákulisia, vraj predvídať nechce.

Celé interview nájdete na webe ČT.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…