Maďarský parlament bude schvaľovať uznesenie o odmietnutí Sargentiniovej správy

16.10.2018 10:10

Poslanci maďarského parlamentu budú v utorok hlasovať o návrhu uznesenia poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP, ktorým by Maďarsko malo reagovať na kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku. Tento dokument schválil Európsky parlament (EP) 12. septembra v Štrasburgu.

Maďarský parlament bude schvaľovať uznesenie o odmietnutí Sargentiniovej správy
Foto: TASR
Popis: Maďarský parlament v Budapešti.

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV predseda parlamentnej frakcie Fideszu Máté Kocsis uviedol, že predložený návrh uznesenia vyzýva maďarskú vládu, aby nepodľahla vydieraniu, aby odmietla nepravdivé obvinenia Maďarska a aby aj právnou cestou zakročila voči uvedenej správe, ktorá bola podľa postoja maďarskej vlády schválená v EP podvodom.

Poslankyňa EP z frakcie Zelených Judith Sargentiniová, ktorá správu vypracovala, 26. septembra odmietla tvrdenia maďarskej vlády, že dokument je plný chýb. 

V rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúra APA Sargentiniová zdôraznila, že pri príprave správy sa opierala o zdroje, ktoré "nikto nemôže vážne spochybniť". Dokument nie je podľa jej vyjadrenia "zeleným pamfletom", ako tvrdí Orbánova vláda, ale "dôkladným" zoznamom existujúcich problémov.

Za prijatie kritickej správy o Maďarsku hlasovalo 448 poslancov europarlamentu, 197 bolo proti a 48 sa zdržalo hlasovania.

Na schválenie správy bolo potrebných najmenej 376 hlasov. Podľa tohto dokumentu existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt.

Schválenie správy bolo prvým krokom k začatiu konania voči Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico rozohráva politickú hru, Čaputova získava rešpekt a Kiska... Publicista hodnoti týždeň

0:00 Fico rozohráva politickú hru, Čaputova získava rešpekt a Kiska... Publicista hodnoti týždeň

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová bola na návštevách v Česku, Maďarsku a Poľsku kritická preto, …