Maďarský analytik: Účasť Britov na eurovoľbách môže zmeniť pomer síl

11. 4. 2019 13:30

Európska ľudová strana účasťou Britov stratí priaznivcov, pričom socialisti ich získajú, spresňuje Zoltán Gálik z budapeštianskej Korvínovej univerzity.

Maďarský analytik: Účasť Britov na eurovoľbách môže zmeniť pomer síl
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Ak sa Briti zúčastnia na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) a objaví sa v ňom 73 nových britských poslancov, tak sa môže zmeniť pomer síl v európskych inštitúciách. Upozornil na to vo štvrtok v súvislosti s novým odkladom tzv. brexitu do 31. októbra maďarský expert Zoltán Gálik z budapeštianskej Korvínovej univerzity.

Podľa agentúry MTI Gálik dodal, že britská účasť na voľbách môže výrazne ovplyvniť zloženie budúcej Európskej komisie, ale aj voľbu jej predsedu, pretože Európska ľudová strana (EPP) účasťou Britov stratí priaznivcov, pričom socialisti ich získajú.

Na bruselskom summite sa lídri EÚ27 v noci zo stredy na štvrtok dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra, avšak s tým, že situáciu na júnovom summite ešte posúdia. Nový odklad je flexibilný, čo znamená, že Británia môže vystúpiť z EÚ aj skôr, respektíve, keď už bude mať "rozvodovú dohodu" schválenú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

13:10 Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

Monika Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne. Oznámila to v liste adresovanom Kancelárii prezidenta SR…