Maďari znovu vzali riešenie migračnej krízy do vlastných rúk. A vynechali aj medzinárodné organizácie

    0
    Maďarská vlajka (Autor: TASR)

    Pred pár dňami sa tak maďarský minister pre ľudské zdroje Zoltán Balog rozhodol navštíviť Arbíl, teda metropolu Kurdistanu na severe Iraku. Tam napríklad otvoril školu, ktorú s príspevkom takmer 640-tisíc eur bude prevádzkovať miestna chaldejská cirkev, ktorá je podriadená pápežovi vo Vatikáne.

    Na to, aby sa miestni obyvatelia a utečenci z iných častí Iraku mohli vracať späť, musia mať kde bývať, deti potrebujú chodiť do školy a treba tiež zaistiť chod nemocníc a ďalších zariadení.

     

     

    Zdroj: Twitter/Peter Heltai

    Tamojší kresťania boli v ostatných rokoch po celom Iraku vyvražďovaní a utláčaní Islamským štátom. Preto boli mnohí z nich nútení utiecť zo svojich domovov. Niektorí sa teraz vracajú. Maďarská vláda už predtým podpísala dohodu s kresťanskou nemocnicou sv. Jozefa v Arbíle. Tá poskytuje bezplatnú starostlivosť aj utečencom. Budapešť jej poskytla lieky za 470-tisíc eur.

    Zoltán Balog navštívil aj mesto Tel Eskof, kde došlo v poslednom čase s pomocou maďarskej vlády k rekonštrukcii stoviek domov a opravené boli aj komunitné centrum a jeden z kresťanských kostolov. Maďarská pomoc sa zamerala len na úplne konkrétne projekty a Maďari ju organizovali s miestnymi samosprávami bez pomoci medzinárodných organizácií, predovšetkým vraj kvôli rýchlosti a účinnosti.

    Celý text si môžete prečítať na webe Reflex.

    autor: nab

    - Reklama -