Maďari znovu vzali riešenie migračnej krízy do vlastných rúk. A vynechali aj medzinárodné organizácie

18. 3. 2018 7:00

Maďarská vláda sa odhodlala v niektorých miestach prevziať migračnú krízu do vlastných rúk a rozhodla sa poskytnúť pomoc v severnom Iraku, na území, ktoré ovláda kurdská samospráva, a to bez pomoci veľkých medzinárodných organizácií. Maďari sa snažia docieliť hlavne to, aby ľudia zo severu Iraku ďalej neutekali a vrátili sa do svojich domovov.

Maďari znovu vzali riešenie migračnej krízy do vlastných rúk. A vynechali aj medzinárodné organizácie
Foto: TASR
Popis: Maďarská vlajka
reklama

Pred pár dňami sa tak maďarský minister pre ľudské zdroje Zoltán Balog rozhodol navštíviť Arbíl, teda metropolu Kurdistanu na severe Iraku. Tam napríklad otvoril školu, ktorú s príspevkom takmer 640-tisíc eur bude prevádzkovať miestna chaldejská cirkev, ktorá je podriadená pápežovi vo Vatikáne.

Na to, aby sa miestni obyvatelia a utečenci z iných častí Iraku mohli vracať späť, musia mať kde bývať, deti potrebujú chodiť do školy a treba tiež zaistiť chod nemocníc a ďalších zariadení.

 

 

Zdroj: Twitter/Peter Heltai

Tamojší kresťania boli v ostatných rokoch po celom Iraku vyvražďovaní a utláčaní Islamským štátom. Preto boli mnohí z nich nútení utiecť zo svojich domovov. Niektorí sa teraz vracajú. Maďarská vláda už predtým podpísala dohodu s kresťanskou nemocnicou sv. Jozefa v Arbíle. Tá poskytuje bezplatnú starostlivosť aj utečencom. Budapešť jej poskytla lieky za 470-tisíc eur.

Zoltán Balog navštívil aj mesto Tel Eskof, kde došlo v poslednom čase s pomocou maďarskej vlády k rekonštrukcii stoviek domov a opravené boli aj komunitné centrum a jeden z kresťanských kostolov. Maďarská pomoc sa zamerala len na úplne konkrétne projekty a Maďari ju organizovali s miestnymi samosprávami bez pomoci medzinárodných organizácií, predovšetkým vraj kvôli rýchlosti a účinnosti.

Celý text si môžete prečítať na webe Reflex.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…