Macronovi sa nejako nedarí... Už ho opustil siedmy spojenec

9.10.2018 7:00

Bruselský server Politico sa venuje klesajúcej popularite francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a jeho zjavným neúspechom, ktoré sa v poslednom čase hromadia na domácej aj zahraničnej scéne.

Macronovi sa nejako nedarí... Už ho opustil siedmy spojenec
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron

„Keď sa Macron dostal k moci, médiá sa doslova rozplývali nad jeho organizačnými schopnosťami. Dokonca ho nazývali prvým prezidentom manažérom. Vo svojich článkoch žurnalisti rozoberali jeho textové správy, ktoré rozosielal poslancom aj o druhej v noci. Médiá písali obdivné články o jeho schopnosti komunikovať osobne a nepoužívať na to svojich podriadených. Lenže po ani nie roku a pol sa zdá, že prezident stráca kontrolu,“ konštatuje Politico.

Za jasný dôkaz svojho tvrdenia považuje server minulotýždňovú rezignáciu ministra vnútra Gérarda Collomba, ktorý prešiel zo socialistického tábora k Macronovi a patril medzi jeho najbližších spojencov. „Collomb oznámil v živom televíznom vysielaní, že hodlá opäť kandidovať na post starostu mesta Lyon. A to aj napriek tomu, že Macron odmietol prijať jeho rezignáciu. Jeho rezignácia a aj spôsob, ako k nej došlo, nasvedčujú, že prezident stráca pevnú pôdu pod nohami,“ píše Politico a dodáva, že prezidentov „approval rating“ teraz klesol takmer na úroveň jeho predchodcu Françoisa Hollanda.

Gérard Collomb

Gérard Collomb  Zdroj: TASR

Collomb navyše prezidenta v spomínanom televíznom vystúpení tvrdo kritizoval. „Keď ste si v určitom okamihu až príliš istí sami sebou, môžete si začať myslieť, že ste neporaziteľní,“ uviedol Collomb. Podľa servera Politico nezabrala ani prezidentova ponuka, aby minister vnútra zostal aspoň do roku 2020, keď sa budú v krajine konať komunálne voľby. „Keby išlo len o ministra vnútra, mohol by Macron tvrdiť, že ide iba o jednorazový výpadok. Lenže Collomb bol už siedmym vysokým štátnym úradníkom, ktorý opustil svoje miesto po prevzatí moci Macronom vlani v máji,“ všíma si Politico.

„Rezignácia ľavicového spojenca Collomba prichádza len pár týždňov po tom, ako z vlády odišiel minister pre životné prostredie Nicolas Hulot. Ten zdôvodnil odchod nezhodami s Macronom. Dokonca so slzami v očiach vyhlásil, že už nemôže ďalej klamať. Už len rezignácia Hulota bola vážnou ranou pre hodnotenie Macronovej vlády ako stabilného obdobia. Pre samotného prezidenta a jeho snahu presadiť reformy to však zatiaľ nemusí znamenať nič hrozné. Ale ide o viac,“ uvádza Politico.

Nicolas Hulot

Nicolas Hulot  Zdroj: TASR

Podľa bruselského servera sú týmito nezdarmi ohrozené plány eurofederalistu Macrona presadiť reformu Európskej únie a čeliť budúci rok v máji euroskeptikom vo voľbách do Európskeho parlamentu. „Na to, aby tento cieľ splnil, bude potrebovať podporu naprieč politickým spektrom. Stratou bývalého socialistu a ,zeleného‘ Hulota sú jeho plány vážne ohrozené. Macron teraz bude musieť ukázať, že dokáže improvizovať,“ uzatvára Politico.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič varí z vody. Glváč reaguje: Spomína Grendela a vyzýva orgány činné v trestnom konaní

16:51 Matovič varí z vody. Glváč reaguje: Spomína Grendela a vyzýva orgány činné v trestnom konaní

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD) vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby …