Macronova popularita u voličov stúpla

16.1.2019 12:00

opularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa začiatkom januára zvýšila o štyri body. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu IFOP-Fiducial pre týždenník Paris Match a rozhlasovú stanicu Sud Radio.

Macronova popularita u voličov stúpla
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron

Macrona, ktorý od polovice novembra čelí protestnému hnutiu tzv. žltých viest, podporujú v prvom rade sympatizanti jeho vládnej strany Republika v pohybe (LREM) a voliči pravicových Republikánov (LR). Iným prieskumom verejnej mienky, ktorý zverejnila televízia BFM, sa zasa zistilo, že na celoštátnej a celonárodnej debate - iniciovanej Macronom práve v dôsledku protivládnych nepokojov - má záujem zúčastniť sa 40 percent opýtaných, pričom 13 percent z nich považuje svoju účasť za istú. Ak sa tento trend v praxi potvrdí, bude to podľa analytikov kontaktovaných televíziou BFM "obrovský úspech" Macronovho tábora. 

Iné prieskumy však naznačujú, že väčšina Francúzov je skeptická, pokiaľ ide o schopnosť vlády riešiť nahromadené problémy a prijať ich návrhy. Krízu vyvolanú hnutím žltých viest však Macron v utorok pri otvorení debát, ktoré budú trvať dva mesiace, označil za šancu vykonať vo francúzskej spoločnosti hlbšie zmeny. Zaviazal sa najmä uskutočniť už tento rok reformu dôchodkového systému a urobiť ho spravodlivejším.

Podobne ako Macron nárast počtu sympatizantov - o päť percent - zaznamenala aj šéfka krajnej pravice Marine Le Penová. Na rozdiel od Macrona má Le Penová podporovateľov z rôznorodých sociálnych vrstiev - sympatie jej vyjadrujú robotníci, osoby bez vysokoškolského vzdelania, zamestnanci nižšej strednej vrstvy, či ľudia žijúci na vidieku. Sympatizantov má dokonca aj v tábore ľudí, ktorí v posledných prezidentských voľbách volili kandidáta Republikánov Francoisa Fillona. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nahrávka je aj o kupovaní hlasov. Boli to poslanci za Most-Híd, tvrdí Matovič. Vylučujeme to, reagujú bugárovci

18:33 Nahrávka je aj o kupovaní hlasov. Boli to poslanci za Most-Híd, tvrdí Matovič. Vylučujeme to, reagujú bugárovci

Poslanci za Most-Híd neboli pri voľbe generálneho prokurátora v Národnej rade SR v roku 2010 "kúpení…