Macrona nechce ani jeho rodisko. Je to s ním vážne. Le Penová chystá pomstu

22. 5. 2019 23:55

Ako vyzerajú prípravy na európske voľby vo Francúzsku? Podľa servera Euronews to s podporou prezidenta Macrona viazne aj v jeho rodnom meste Amiens. Konkurencia zo zahraničia, žlté vesty, doťahujúci republikáni. Súčasný prezident to nebude mať ľahké a Marine Le Penová označila voľby za referendum o Macronovom doterajšom panovaní. „Ak uspeje, tak z toho bude čerpať mylný pocit legitimity na národnej úrovni a začne druhé dejstvo svojho prezidentovania,“ povedala Le Penová. A dodala: „Preto hovorím Francúzom: Postavte sa mu, prosím.“

Macrona nechce ani jeho rodisko. Je to s ním vážne. Le Penová chystá pomstu
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron
reklama

Podľa servera Euronews nie je situácia vo Francúzsku pre Emmanuela Macrona ružová. Ťažkosti vraj bude mať aj vo svojom rodnom meste Amiens. Do volieb zostáva už len pár dní a v meste má podľa servera len málokto dôveru v súčasného prezidenta alebo v Európsku úniu.

Robotníci z okraja mesta údajne smerujú k protestným stranám, zatiaľ čo stredná trieda z centra prišla o ilúzie a bude voliť iných pravicových kandidátov alebo nebude voliť vôbec, čo pre prezidenta a jeho „boj s ultrapravicou“ nie sú dobré správy.

„Nechali nás napospas osudu,“ hovorí zvárač Antonio Abrunhosa v interview pre agentúru Reuters, ktoré sa odohrávalo na parkovisku bývalej továrne na sušičky Whirlpool. Práve tu sa vraj Macron snažil presvedčiť robotníkov nahnevaných pre relokáciu továrne do Poľska, že euroskepticizmus Marine Le Penovej nie je cestou vpred.

Anketa

Pôjdete voliť do Európskeho parlamentu?

hlasovalo: 593 ľudí

O dva roky neskôr nový majiteľ továrne najal len zlomok bývalých zamestnancov a odpor proti EÚ a Macronovi stúpa. Portugalský rodák dodáva, že európsky projekt bol dobrý, ale konkurencia z východnej Európy dusí posledné zvyšky francúzskeho priemyselného dedičstva.

„Toto sa z Európy stalo. Aj ten najväčší idiot vie, že je lepšie zamestnávať v Poľsku ako tu. Ide to do pekla,“ uvádza Abrunhosa, ktorého nový majiteľ odmietol s tým, že je prekvalifikovaný.

Podľa servera sa z volieb vo Francúzsku stáva referendum o Macronovej vláde a o dôvere v EÚ. Macron vraj dúfa, že Francúzov presvedčí, že dokáže z EÚ urobiť blok, ktorý bude schopný lepšie chrániť svojich pracujúcich, svoje hranice a životné prostredie, aj keď údajne musel opustiť svoje ambicióznejšie plány ako reformu eurozóny.

Ani centrum mesta vraj nie je naklonené Macronovým sľubom a mnohým voličom zo strednej triedy sa zdá, že Macron nesplnil svoj sľub nakopnúť ekonomiku a vyčistiť politiku. Podpísali sa na tom aj protesty žltých viest. „Vkladali sme do Macrona nádeje, rovnako ako mnoho tunajších ľudí. Bol mladý, dynamický a nebol politik z povolania,“ povedal úradník Frederic Dupont, ktorý sa označuje za pravicového.

„Žlté vesty mu nabúrali program, teraz už skôr reaguje ako koná,“ dodal. Dôchodcovia vraj takisto nevedia, či zvolia Macrona alebo iného kandidáta, a rozhodnutie nechávajú na poslednú chvíľu.

Podľa servera Euronews sa na robotníkov môže spoľahnúť Marine Le Penová, ale zatiaľ sa jej nepodarilo nájsť cestu k bohatším voličom. Lenže tu Macronovi konkuruje republikán Francois-Xavier Bellamy. Navyše ministerka pre európske záležitosti, ktorú si Macron vybral, aby viedla kandidátku, má vraj za sebou sériu prešľapov, ktoré sa v prieskumoch odrazili.

Aj keď je istá strata ilúzií v polovici volebného obdobia vo Francúzsku normálna, Macronovi vraj ide o veľa. Pokiaľ bude druhý, naštrbí to jeho ambície nielen na európskej, ale aj na domácej scéne, tvrdí server a dodáva, že už sú nalomené krízou so žltými vestami.

Macron vraj nezakrýva, čo je v stávke: „Nie som jeden z tých, ktorí si myslia, že je v poriadku, že Národné združenie znovu drvivo vyhrá tieto voľby. Čím viac Francúzov sa postaví za kandidátov prezidentskej väčšiny, tým viac posilnia schopnosť Francúzska ovplyvňovať Európu.“

A čo robí Marine Le Penová? Tá podľa servera The Local kuje pomstu. A vraj cíti šancu nielen zasadiť úder svojmu sokovi z prezidentských volieb, ale aj posunúť svoje myšlienky do mainstreamu. „Všetko sa zmenilo,“ povedala pre agentúru AFP. „Predtým sme boli na európskej scéne osamotení, bez spojencov. Ale v rozmedzí niekoľkých mesiacov sa politická ponuka rozrástla ohromným spôsobom.“

Marine Le Penová

Marine Le Penová  Zdroj: TASR

Populisti sa dostali k moci v mnohých krajinách Európy, ale vo Francúzsku k tomu v roku 2017 nedošlo a Le Penová vyhlasuje eurovoľby za referendum o Macronovej vláde.

„Ak uspeje, tak z toho bude čerpať mylný pocit legitimity na národnej úrovni a začne druhé dejstvo svojho prezidentovania,“ uviedla Le Penová. „Preto hovorím Francúzom: Postavte sa mu, prosím. Zastavte ho tým, že budete voliť jedinú partaj pred Macronom.“

Podľa prieskumov sa očakáva, že Národné združenie získa 22 až 24 percent všetkých hlasov, teda o kúsok viac ako stredová koalícia, v ktorej je aj Macronovo hnutie. Le Penová už nevolá po opustení eura a EÚ, namiesto toho chce Úniu rozložiť zvnútra, zrušiť dohody a vrátiť ju do stavu únie národných štátov.

„Zohľadnili sme, čo od nás Francúzi chceli. Nechcú opustiť euro, ale to neznamená, že ho nemôžeme zmeniť k lepšiemu.“ Jedna vec je podľa nej istá, šialený tlak na federalizáciu v EÚ sa zlomil.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…