Macron zvažuje referendum ako odpoveď na krízu vyvolanú "žltými vestami"

4. 2. 2019 9:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvažuje možnosť vypísania referenda na prekonanie krízy, ktorú v krajine spôsobili protesty tzv. žltých viest. Uviedla v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na francúzske médiá.

Macron zvažuje referendum ako odpoveď na krízu vyvolanú "žltými vestami"
Foto: TASR
Popis: Demonštranti so žltými vestami pochodujú počas demonštrácie v Paríži 5. januára 2019
reklama

Nedeľník Le Journal du Dimanche v tejto súvislosti citoval "zdroje blízke prezidentovi", podľa ktorých je Macron pripravený vypísať referendum na deň volieb do Európskeho parlamentu, ktoré vo Francúzsku prebehnú 26. mája.

V sobotu sa konalo v poradí už dvanáste kolo protestov žltých viest, počas ktorého vyšlo do ulíc v mestách po celom Francúzsku okolo 58.600 demonštrantov. Aj tentoraz boli protestné pochody sprevádzané menšími konfrontáciami medzi protestujúcimi a poriadkovými silami, predovšetkým v Paríži.

Obsahom možného referenda by boli zrejme niektoré inštitucionálne otázky, ako napríklad zníženie počtu poslancov Národného zhromaždenia (jedna z hlavných požiadaviek "žltých viest"), zohľadnenie takzvaného prázdneho, čiže protestného hlasu vo voľbách a obmedzenie prekrývajúcich sa mandátov zvolených politikov.

"Prezident nič nevylučuje, ale zatiaľ ešte o ničom nerozhodol," povedala ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová. Vypísanie referenda by uvítala na jún alebo september, aj preto, aby všeľudové hlasovanie nezatienilo dôležitosť eurovolieb.

Od vzniku Piatej republiky v roku 1958 prezident môže vyhlasovať referendá, ale túto právomoc zatiaľ využil iba deväťkrát. Naposledy tak urobil v roku 2005 prezident Jacques Chirac, ktorý vypísal referendum o novej európskej ústave.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO  Vláda chce vytvoriť podmienky, ktoré zahraničných investorov udržia aj prilákajú, ubezpečil premiér v PSA

20:10 VIDEO Vláda chce vytvoriť podmienky, ktoré zahraničných investorov udržia aj prilákajú, ubezpečil premiér v PSA

Vláda SR chce vytvoriť podmienky, ktoré pomôžu zahraničné investície na Slovensku v nasledujúcom obd…