Macron zožal kritiku za poctu Pétainovi

7. 11. 2018 18:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu ocenil účinkovanie generála z čias prvej svetovej vojny Philippa Pétaina. Vzhľadom na to, že Pétain počas druhej svetovej vojny kolaboroval s nacistami, však tieto Macronove slová pobúrili židovskú náboženskú obec vo Francúzsku. Protestovali aj socialisti, informoval denník Le Figaro.

Macron zožal kritiku za poctu Pétainovi
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron
reklama

Marcon sa o Pétainovi pochvalne vyjadril v stredu v meste Charleville-Mezieres v regióne Ardeny, kam zavítal v rámci svojej cesty súvisiacej so 100. výročím uzavretia prímeria v prvej svetovej vojne.

Vo svojom vyhlásení Macron vysvetľoval, že v sobotu bude v parížskej Invalidovni vzdaný hold ôsmim maršalom francúzskej armády z čias prvej svetovej vojny.

Podľa Macrona si Pétain zaslúži poctu za to, že bol "veľkým vojakom" v prvej svetovej vojne, keď v roku 1916 priviedol francúzsku armádu k víťazstvu v bitke pri Verdune. Tejto pocty je podľa Macrona Pétain hoden aj napriek svojim fatálnym rozhodnutiam počas druhej svetovej vojny - v rokoch 1940-44 -, keď bol na čele vichistického režimu.

Pétain je označovaný za spoluvinníka pri deportáciách 13.000 Židov z Francúzska z roku 1942. Išlo o najrozsiahlejšie hromadné zatýkanie židovského obyvateľstva vo Francúzsku počas druhej svetovej vojny.

Počas dvoch dní - 16. a 17. júla 1942 - bolo zatknutých 13.152 osôb z Paríža a jeho predmestí. Zberným miestom sa stal Zimný velodróm (Vel' d'Hiv), odkiaľ zadržaných deportovali do vyhladzovacích táborov. Na zásahu sa podieľalo aj 9000 parížskych policajtov a žandárov.

Na Macronovo vyjadrenie medzičasom reagovala Rada francúzskych židovských inštitúcií (CRIF), ktorá ich označila za šokujúce a za urážku.

Prezident CRIF Francis Kalifat vo svojom mikroblogu na sieti Twitter napísal, že "jediné, čo si chce o Pétainovi zapamätať, je, že v roku 1945 sa mu dostalo národného odsúdenia, čím sa pripravil o akékoľvek pocty".

Poslanec Socialistickej strany Luc Carvounas označil Macronovo "želanie oslavovať Pétaina v Invalidovni za urážku francúzskych hrdinov, občanov, príslušníkov hnutia odporu, vojakov, rodín Židov deportovaných počas druhej svetovej vojny".

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

13:01 Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

Niektoré volebné miestnosti ostanú počas sobotných parlamentných volieb otvorené až do 23.00 h. „Vo …