Macron sa stretol so Sencovom. Obhajoval prítomnosť Ruska v Rade Európy

1. 10. 2019 16:59

Rusko musí byť členom Rady Európy (RE). Uviedol to v utorok francúzsky prezident Emmanuel Macron v Štrasburgu v rámci jesenného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE).

Macron sa stretol so Sencovom. Obhajoval prítomnosť Ruska v Rade Európy
Foto: TASR
Popis: Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore počas stretnutia v pevnosti Fort de Brégancon
reklama

Macron bol hosťom utorňajšieho zasadnutia PZ RE, ktoré slávi 70. výročie existencie Rady Európy, a mal na programe aj "hodinu otázok" s poslancami tejto inštitúcie. Tlačová agentúra AP uviedla, že v rámci svojho vystúpenia Macron dôrazne obhajoval prítomnosť Ruska v Rade Európy, paneurópskej organizácii, ktorá je zameraná na ochranu ľudských práv.

Rusko si to podľa neho zaslúži aj napriek tomu, že v roku 2014 anektovalo polostrov Krym patriaci Ukrajine. V tejto súvislosti zdôraznil, že členstvo Ruska v Rade Európy je v prospech ruských občanov, lebo im umožňuje brániť svoje práva pri sporoch s vládou či štátnymi orgánmi na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP).

Ruská federácia mala po anexii Krymu na päť rokov zmrazené hlasovacie práva v Rade Európy, zloženej zo 47 európskych krajín.

Francúzsky prezident svoj pobyt v Štrasburgu využil aj na stretnutie s ukrajinským filmárom Olehom Sencovom, ktorý sa začiatkom septembra dostal na slobodu v rámci rusko-ukrajinskej výmeny väzňov.

Počas stretnutia, ktoré trvalo asi 30 minút a konalo sa v priestoroch francúzskeho zastúpenia pri Rade Európy, obaja hovorili o potrebe urovnať rusko-ukrajinský konflikt a vyslovili sa za prepustenie 86 ukrajinských väzňov, ktorí zostávajú uväznení v Rusku. Macron privítal skutočnosť, že sa Sencov dostal na slobodu, a 43-ročný ukrajinský režisér zasa poďakoval Francúzsku za "nestálu podporu" pri snahách o jeho prepustenie z ruského väzenia.

Tlačová agentúra AFP pri tejto príležitosti upozornila, že Francúzsko a Nemecko dúfajú, že v nadchádzajúcich týždňoch sa podarí nadviazať na takzvaný normandský formát rokovaní a v rámci rozhovorov s ruským aj ukrajinským prezidentom sa podarí pokročiť pri nastoľovaní mieru na východe Ukrajiny.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …