Macron sa počas piatkovej návštevy Slovenska zúčastní na verejnej diskusii s občanmi

22.10.2018 15:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa počas piatkovej (26.10.) návštevy Slovenska zúčastní na verejnej diskusii s občanmi na tému Formovanie budúcnosti Európy. TASR o tom informovali z GLOBSEC-u. Podujatie je súčasťou konzultácií prezidenta Macrona s občanmi v kľúčových hlavných mestách Európskej únie (EÚ).

Macron sa počas piatkovej  návštevy Slovenska zúčastní na verejnej diskusii s občanmi
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron a Theresa Mayová

Za účasti predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) má v úvode diskusie Macron načrtnúť svoje predstavy o budúcnosti a reforme EÚ. Väčšiu časť podujatia bude podľa GLOBSEC-u diskutovať s prítomnými občanmi, najmä mladou generáciou. Cieľom diskusie má byť priblíženie pohľadu ľudí zo Slovenska na dianie v Únii francúzskemu prezidentovi. S verejnosťou sa má Macron stretnúť po návšteve prezidenta Andreja Kisku a predsedu vlády Pellegiriniho.

"Táto iniciatíva pochádzajúca priamo od francúzskeho prezidenta je nielen unikátnou v Európe, ale značí, že jeden z najsilnejšie postavených štátov v rámci Európskej únie má záujem o názor občanov menších krajín. Prezident Macron prináša možnosť konštruktívnej debaty so slovenskou mládežou, a tak dostáva Slovenská republika ako jediná krajina z vyšehradského regiónu možnosť debatovať a formovať budúcnosť Európskej únie," vyjadril sa prezident GLOBSEC-u Róbert Vass.

Príhovor francúzskeho prezidenta a následná diskusia sa uskutoční o 16.00 h v historickej Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca. Na tomto mieste sa pred viac ako 200 rokmi podpisoval Bratislavský mier za účasti Francúzska. Príchod prezidenta Macrona dva dni pred oslavami 100. výročia vzniku Československej republiky podľa GLOBSEC-u zintenzívňuje symboliku významu jeho návštevy.

Na organizácii podujatia sa GLOBSEC podieľa za podpory iniciatívy #MYSMEEU Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Francúzskeho veľvyslanectva v Bratislave a hlavného mesta SR Bratislavy. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom: Černák priznal vinu

10:25 FOTO Bosovia s Ruskom opäť pred súdom: Černák priznal vinu

AKTUALIZUJEME Odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák vo štvrtok pred senátom Okresného súdu Bra…