Macron pred eurovoľbami žiada silnejšiu Európu

17. 5. 2019 8:30

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu požaduje silnejšiu Európu, ktorá sa postaví dominantnému postaveniu Spojených štátov a Číny.

Macron pred eurovoľbami žiada silnejšiu Európu
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron
reklama

Ako vo štvrtok informovala agentúra AP, Macron pred eurovoľbami (23. - 26. 5.) vyjadril znepokojenie nad nárastom extrémistických názorov a povedal, že "ak roztrieštite Európu, nie je šanca, že budete mať silnejšiu Európu". Macron tiež varoval, že to by mohlo viesť k svetu vedenému len USA a Čínou - krajinami "G-2".

"Spojené štáty sú impozantným kontinentom, ale majú model, ktorý je úplne riadený veľkými hráčmi zo súkromného sektora a ktorý už nepodlieha demokratickým kontrolám a rovnováhe," povedal Macron na technologickom summite v Paríži.

Macron zároveň pochválil EÚ za to, že sa jej za posledných 70 rokov podarilo mierumilovným spôsobom spojiť 28 "silných národných kultúr".

Macronova Republika v pohybe (LREM) podľa prieskumov zažije tesný boj o kreslá v Európskom parlamente s krajne pravicou stranou Marine Le Penovej Národné združenie. Jeho podpora pred eurovoľbami zaostávala, čoho dôvodom sú podľa AP napäté vzťahy s ďalšími európskymi lídrami či protesty francúzskych občanov proti reformám jeho vlády.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…