Macron opäť vyzval na vybudovanie európskej armády. Vraj sa máme brániť pred Ruskom aj USA

6. 11. 2018 11:51

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok opäť navrhol vytvoriť "skutočnú európsku armádu", aby sa európsky kontinent mohol lepšie chrániť pred Čínou, Ruskom a dokonca aj Spojenými štátmi. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Macron opäť vyzval na vybudovanie európskej armády. Vraj sa máme brániť pred Ruskom aj USA
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron
reklama

Myšlienku vytvoriť spoločné európske ozbrojené sily a spoločný obranný rozpočet Macron opakuje od svojho nástupu do prezidentskej funkcie v máji minulého roku.

"Európanov neochránime, ak sa nerozhodneme mať skutočnú európsku armádu," vyhlásil Macron rozhovore, ktorý v utorok odvysielala rozhlasová stanica Europe 1. "Zoči-voči Rusku, ktoré je na našich hraniciach a ktoré ukázalo, že môže byť hrozbou... by sme mali mať Európu, ktorá sa dokáže ubrániť, radšej vlastnými silami, bez závislosti od Spojených štátov, a suverénnejším spôsobom."

Macron poukázal aj na to, že Európa teraz zápasí s mnohopočetnými pokusmi o zasahovanie do svojich vnútorných demokratických procesov a kyberpriestoru.

Bez konkretizovania Macron v rozhovore spomenul "autoritárske mocnosti, ktoré sa opäť objavujú a znova vyzbrojujú na hraniciach Európy". Vyzval Európanov, aby "sa chránili pred Čínou, Ruskom a dokonca aj pred Spojenými štátmi" pripomínajúc takto nedávne rozhodnutie Bieleho domu odstúpiť od zmluvy o jadrovom ozbrojení.

Macron sa v tejto súvislosti spýtal, kto bude v takom prípade "hlavnou obeťou", a odpovedal, že "Európa a jej bezpečnosť". Dodal tiež, že "mier v Európe je krehký".

Francúzsky prezident poskytol tento rozhovor pre Europe 1 v pondelok večer vo Verdune na severovýchode Francúzska, kde sa zúčastnil na spomienkových podujatiach súvisiacich s výročím konca prvej svetovej vojny.

Macron, ktorý bude v nedeľu v Paríži pri príležitosti 100. výročia uzavretia prímeria hostiť mnohých štátnikov vrátane prezidentov USA a Ruska, Donalda Trumpa a Vladimira Putina, varoval v rozhovore aj pred nárastom nacionalizmu. Poukázal pritom na podobnosť medzi súčasnosťou a 30. rokmi 20. storočia - vtedajšou finančnou krízou a "nacionalizmom, ktorý stál na obavách ľudí".

"Mier a prosperita, ktorú Európa zažíva už 70 rokov, je zlatým vekom v našich dejinách," povedal Macron, pričom upozornil, že je to skôr výnimka ako pravidlo. "Už tisíce rokov to nikdy nevydržalo tak dlho."

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

13:01 Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

Niektoré volebné miestnosti ostanú počas sobotných parlamentných volieb otvorené až do 23.00 h. „Vo …