Macron a Merkelová vyzvali na podporu prímeria na Ukrajine

28. 8. 2017 20:50

Napriek obnovenému úsiliu Francúzska a Nemecka o zabezpečenie prímeria na východe Ukrajiny sa situácia v tejto oblasti "výrazne nezlepšila", napísala agentúra AP s odvolaním sa dnešné spoločné vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Macron a Merkelová vyzvali na podporu prímeria na Ukrajine
Foto: TASR
Popis: Zľava Idriss Deby, Emmanuel Macron, Angela Merkelová a Mariano Rajoy
reklama

V spoločnom vyhlásení oboch lídrov sa uvádza, že napriek konferenčnému rozhovoru s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho ukrajinským náprotivkom Petrom Porošenkom, ktorého cieľom bolo dosiahnuť podporu nového pokusu o dosiahnutie prímeria na východe Ukrajiny, dochádza k jeho "nespočetným porušeniam" pri ktorých sú v niektorých prípadoch používané aj ťažké zbrane.

Merkelová a Macron "dôrazne vyzývajú" Putina a Porošenka, "aby bezvýhradne dodržiavali svoje záväzky, verejne a jednoznačne podporili prímerie a zabezpečili, aby boli nevyhnutné pokyny odovzdané ozbrojeným silám a jednotkám" v oblasti ukrajinského konfliktu.

Obaja lídri vyslovili nádej, že sa podarí dosiahnuť trvalé prímerie načasované na začiatok nového školského roka. Boje na východe Ukrajiny si od roku 2014 vyžiadali približne 10.000 životov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…