Macron: Goulardová sa stala obeťou politickej hry v Európskom parlamente

10. 10. 2019 21:27

Francúzska nominantka na post eurokomisárky Sylvie Goulardová sa stala obeťou "politickej hry". Vyhlásil to vo štvrtok francúzsky prezident Emmanuel Macron po tom, ako sa dozvedel, že poslanci dvoch výborov Európskeho parlamentu (EP) definitívne odmietli odporučiť jeho kandidátku na pôsobenie v exekutíve EÚ. Uviedla to tlačová agentúra Reuters.

Macron: Goulardová sa stala obeťou politickej hry v Európskom parlamente
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron
reklama

Členovia Výboru EP pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) a Výboru EP pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) vo štvrtok doobeda už druhýkrát vypočúvali Goulardovú, ktorá na svojom prvom híringu z 2. októbra nepôsobila dostatočne presvedčivo.

Ani druhýkrát však poslancov nepresvedčila - hlavne v etickej rovine, keď iba 29 poslancov ju podporilo a 82 poslancov z oboch výborov bolo proti nej.

"Sylvie Goulardová sa stala obeťou politickej hry, ktorá ovplyvňuje celú Európsku komisiu," vyhlásil následne Macron. Upozornil, že sa na túto tému bude rozprávať s budúcou predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Dodal, že sa pousiluje, aby Francúzsku zostalo portfólio pridelené pôvodne Goulardovej.

Tá mala riadiť rozsiahlu agendu pokrývajúcu vnútorný trh, digitálnu ekonomiku a priemyselnú politiku EÚ, ako aj nové generálne riaditeľstvo pre obranný a vesmírny priemysel.

Odmietnutá kandidátka na svojom účte na Twitteri uviedla, že "vzala na vedomie" odmietavý postoj špecializovaných výborov EP. "Beriem na vedomie rozhodnutie Európskeho parlamentu s rešpektom voči demokracii.

Ďakujem prezidentovi republiky a Ursule von der Leyenovej za prejavenú dôveru a všetkým poslancom, ktorí za mňa hlasovali," uviedla Goulardová.

Francúzska vláda musí čo najskôr navrhnúť nového kandidáta na post v exekutíve EÚ, ktorého musí odobriť von der Leyenová predtým, ako sa dostaví na vypočúvanie pred poslancov europarlamentu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…