Macron Američanom: Vieme, za čo sme vám vďační, veteráni. Za našu slobodu

6. 6. 2019 14:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok poďakoval americkým vojnovým veteránom za "slobodu" Francúzska. Šéf Elyzejského paláca to povedal na spomienkovom podujatí pri príležitosti 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii, na ktorom na pôde amerického vojenského cintorína v Colleville-sur-Mer zúčastnil aj americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou, píše agentúra AFP.

Macron Američanom: Vieme, za čo sme vám vďační, veteráni. Za našu slobodu
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron
reklama

"Vieme, za čo sme vám vďační, veteráni: za našu slobodu," povedal Macron v angličtine. Potom sa obrátil k prítomným veteránom, z ktorých mnohí sedeli v invalidných vozíkoch: "V mene mojej krajiny vám chcem povedať, ďakujem."

Macron na spomienkovom podujatí na cintoríne situovanom nad plážou Omaha prítomným veteránom druhej svetovej vojny a rodinám padlých vojakov ďalej povedal, že "Francúzsko na ich obetu za slobodu svojej krajiny nezabúda".

Francúzsky prezident Macron ďalej ocenil ambície a statočnosť Spojených štátov a pokračoval: "Vaša krajina nie je nikdy taká veľká, ako keď bojuje za univerzálne hodnoty."

Prítomným, ktorí sa zišli, aby si uctili pamiatku tisícov padlých vojakov, sa po Macronovi prihovoril aj prezident USA Trump. Na slávnosti, ktorá sa koná na pôde Amerického cintorína v Normandii, sa zúčastnilo 12.000 hostí.

Na tribúne sedelo spoločne s prezidentmi Macronom a Trumpom s manželkami niekoľko pamätníkov a hrdinov vojny.

Prezident Macron udelil piatim americkým veteránom najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: tan, pas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…