Macedónsky parlament schválil vyhlásenie na podporu vstupu do NATO

19.7.2018 20:30

Macedónsky parlament vo štvrtok hlasmi 76 poslancov schválil vyhlásenie na podporu procesu vstupu krajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom agentúra MIA.

Macedónsky parlament schválil vyhlásenie na podporu vstupu do NATO
Foto: SITA
Popis: Centrála NATO v Bruseli

Lídri Severoatlantickej aliancie (NATO) zaslali na svojom summite 11. júla Macedónsku formálnu pozvánku na prístupové rokovania, zároveň však zdôraznili, že táto balkánska krajina sa môže stať členom len po tom, ako vyrieši svoj názvoslovný spor s Gréckom. 

Skopje a Atény podpísali 17. júna dohodu, na základe ktorej Macedónsko zmení svoj súčasný oficiálny názov z Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko (FYROM) na Republiku Severné Macedónsko. Grécko na oplátku odblokovalo úsilie svojho suseda o vstup do NATO a EÚ. "Vyriešenie názvoslovnej otázky je podmienkou pre úspešné zavŕšenie prístupového procesu," uviedli predstavitelia NATO.

"Vítame túto historickú dohodu medzi Aténami a Skopje ohľadom riešenia názvu krajiny. V súlade s našou politikou sme sa rozhodli pozvať vládu v Skopje na začatie prístupových rokovaní," uviedli lídri NATO vo vyhlásení. Macedónski aj grécki nacionalisti sú však napriek posunu v tomto spore vehementne proti dosiahnutej dohode a odmietavý postoj má i macedónsky prezident Gjorge Ivanov, ktorý o dohode tvrdí, že je v rozpore s platnou ústavou krajiny.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kult osobnosti? Lunter a spolumajiteľ agentúry Komplot sa hája a útočia na Transparency International: Ich blogy by sa nestratili ani v konšpiračných médiách

16:00 Kult osobnosti? Lunter a spolumajiteľ agentúry Komplot sa hája a útočia na Transparency International: Ich blogy by sa nestratili ani v konšpiračných médiách

V polovici minulého týždňa vyšla správa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko…