Macedónsko dostalo od NATO pozvánku na prístupové rokovania

12.7.2018 7:55

Lídri Severoatlantickej aliancie (NATO) zaslali v stredu Macedónsku formálnu pozvánku na prístupové rokovania, zároveň však zdôraznili, že táto balkánska krajina sa môže stať členom len po tom, ako vyrieši svoj názvoslovný spor s Gréckom. Informovala o tom agentúra AP.

Macedónsko dostalo od NATO pozvánku na prístupové rokovania
Foto: Facebook, Flagsonline
Popis: Národná vlajka Macedónska

Pozvánka bola vydaná ako komuniké na prebiehajúcom summite NATO v Bruseli. Macedónsko by sa tak stalo 30. členom NATO, čo však irituje Rusko.

Macedónsko a Grécko podpísali v júni dohodu, na základe ktorej Macedónsko zmení svoj oficiálny názov z Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko (FYROM) na Republiku Severné Macedónsko. Grécko na výmenu odblokovalo úsilie svojho suseda o vstup do NATO a EÚ. "Vyriešenie názvoslovnej otázky je podmienkou pre úspešné zavŕšenie prístupového procesu," uviedli predstavitelia NATO.

Macedónsky prezident Gjorge Ivanov trvá na tom, že nepodpíše dohodu o zmene názvu krajiny. Nechce tak urobiť ani po tom, ako ju druhýkrát schválil macedónsky parlament. Ivanov hovorí, že dohoda je protiústavná.

K oficiálnej zmene názvu i macedónskej ústavy by malo dôjsť až po referende, ktoré sa očakáva v septembri alebo októbri. Ak občania dohodu v plebiscite odmietnu, budú nasledovať predčasné voľby. Až po tom grécky parlament ratifikuje danú zmluvu a členstvo Macedónska v NATO, dopĺňa agentúra DPA.

"Vítame túto historickú dohodu medzi Aténami a Skopje ohľadom riešenia názvu krajiny. V súlade s našou politikou sme sa rozhodli pozvať vládu v Skopje na začatie prístupových rokovaní," uviedli lídri NATO vo vyhlásení. Macedónski aj grécki nacionalisti sú však napriek posunu v danom spore vehementne proti dosiahnutej dohode.

Koordinátor prístupového procesu Macedónska Stevo Pendarovski zdôraznil význam dohody s Gréckom.

"Splniť vojensko-technické a právne podmienky, ktoré sú predložené každému ašpirujúcemu členovi, však nebude stačiť. V rozmedzí nasledujúcich štyroch až šiestich mesiacov budeme tiež musieť dokončiť ratifikačný proces referendom a ústavnými zmenami," povedal zmienený macedónsky diplomat.

Od roku 1991, keď sa Macedónsko osamostatnilo od rozpadávajúcej sa bývalej Juhoslávie, Atény obviňujú Skopje z pokusu o krádež helénskeho dedičstva gréckej provincie rovnakého názvu a dokonca z ambícií smerom ku grécko-macedónskemu územiu. Kompromisnú dohodu podpísali ministri zahraničných vecí oboch krajín 17. júna.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

0:01 Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

ROZHOVOR Jasné, že ak by Kiska založil stranu alebo by spojil Progresívne Slovensko a Spolu, tak by …