Maas vrátil galérii obraz, ktorý ukradli nacisti

19.7.2019 20:33

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v piatok vo Florencii vrátil Taliansku obraz holandského maliara Jana van Huysuma, ktorý ukradli nacistické vojská počas druhej svetovej vojny. Informovala o tom agentúra AP.

Maas vrátil galérii obraz, ktorý ukradli nacisti
Foto: TASR
Popis: Heiko Maas

Maas sa so šéfom talianskej diplomacie Enzom Moaverom stretol v priestoroch renesančného paláca Palazzo Pitti vo Florencii, ktorý je jedným zo sídiel galérie Uffizi, kde odhalili obraz Váza s kvetmi, ktorý namaľoval majster zátiší van Huysum.

"Tento obraz patrí sem," uviedol Maas. 

"Dnes sme vo Florencii uzavreli prekrásnu kapitolu v kultúrnej diplomacii medzi Talianskom a Nemeckom — dvoma zakladajúcimi členmi EÚ," napísal podľa agentúry DPA na Twitteri taliansky minister kultúry Alberto Bonisoli, ktorý sa na slávnostnej udalosti takisto zúčastnil. 

Olejomaľbu zátišia s kvetmi vlastnila galéria Uffizi od roku 1824 až do roku 1944, keď ju ukradli vojaci nacistického Nemecka. Roky sa považoval za stratený.

Objavil sa až v roku 1991, keď sa ho jedna nemecká rodina, ktorá tvrdila, že ho získala zákonným spôsobom, pokúsila predať na aukcii.

Vrátenie obrazu požadoval už začiatkom tohto roka riaditeľ galérie Uffizi Eike Schmidt. Za jeho snahu ho ocenili aj Maas a Moavero, ktorí vyzdvihli jeho "občiansku a morálnu odvahu".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegrini: Som znechutený, polícia musí konať. Nič nepôjde pod koberec

15:57 VIDEO Pellegrini: Som znechutený, polícia musí konať. Nič nepôjde pod koberec

Nikdy som si nemyslel, že si budem čítať prepis rozhovoru bývalého generálneho prokurátora s jeho ko…