Maas je znepokojený ruskými jadrovými zbraňami blízko hraníc

1. 8. 2019 21:01

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril znepokojenie nad rozmiestnením ruských jadrových zbraní v blízkosti iných európskych krajín. Urobil tak v súvislosti so Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorá zrejme prestane platiť 2. augusta, uviedla agentúra DPA na základe vyjadrení zverejnených vo štvrtok mediálnou skupinou RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Maas je znepokojený ruskými jadrovými zbraňami blízko hraníc
Foto: TASR
Popis: Heiko Maas
reklama

"Napriek všetkým apelom a ponukám na dialóg odmieta Rusko zničenie systémov odporujúcich tejto zmluve a navyše rozmiestnilo v našom susedstve najmodernejšie jadrové zbrane. Nám Európanom to robí veľké starosti," napísal Maas vo svojom príspevku.

"Ak nezastavíme rozpad celosvetovej architektúry kontroly zbrojenia, bude to mať vážne následky - pre našu bezpečnosť a mier v celom svete," dodal minister.

Maas upozornil, že cieľ zbaviť svet jadrových zbraní sa dostáva čoraz viac do ústrania. "A keď sa zajtra zobudíme, bude jedna z najúspešnejších zmlúv o odzbrojení všetkých čias minulosťou," konštatoval.

Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazuje okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

Rusko i Spojené štáty plnenie INF tento rok pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania.

Washington avizoval, že od INF definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko dovtedy nezlikviduje svoj nový raketový systém. Ruský prezident Vladimir Putin 3. júla podpísal zákon o pozastavení plnenia zmluvy INF zo strany Moskvy. Rusko tento krok oznámilo 2. februára po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Otvorenie hraníc s ČR "posvätili" epidemiológovia

16:40 Matovič: Otvorenie hraníc s ČR "posvätili" epidemiológovia

Zlomovým bodom pri úvahách o možnom otvorení česko-slovenských hraníc bol názor konzília odborníkov.…