Ľudia zrazu podľahli kultu Havla. Nemci vedeli dopredu, že bude prezidentom. Ponúkli mi šesťtisíc mariek, odmietol som. Jan Saudek spomína na rok 1989

14.4.2019 7:00

Fotograf Jan Saudek v rozhovore pre štvrtkový Magazín DNES spomína na to, ako odmietol vyfotografovať prezidenta Václava Havla. „Vytvoril sa okolo neho kult,“ podotkol.

Ľudia zrazu podľahli kultu Havla. Nemci vedeli dopredu, že bude prezidentom. Ponúkli mi šesťtisíc mariek, odmietol som. Jan Saudek spomína na rok 1989
Foto: Hans Štembera
Popis: Jan Saudek, svetoznámy fotograf

V otvorenom rozhovore Saudek okrem iného priznal, že už ho nebaví fotografovať. Uviedol, že prišiel o majetok, zostarol a pije. Zároveň však dodal, že je šťastný a nič ho netrápi.

A ako to bolo s fotografovaním Václava Havla? To sa malo odohrať v roku 1989, keď Saudeka požiadal nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, aby Havla vyfotografoval. Mal za to dostať šesťtisíc mariek. „Bál som sa, neurobil som to. Vtedy som si myslel, že komunizmus nikdy neodíde a že ma zase budú ťahať na výsluchy. Tu ľudia poriadne nevedeli, kto Venco Havel je. Ale Nemci už mali jasno v tom, kto bude prezidentom. A potom zrazu národ začal Havla milovať. Vytvoril sa okolo neho kult,“ poznamenal Saudek s tým, že ľudia takému kultu radi podliehajú, potrebujú niekoho obdivovať, podľahnúť väčšinovému názoru.

Václav Havel

Václav Havel. Zdroj: TASR

Saudek nikdy nedostal české štátne vyznamenanie. Ako uviedol v rozhovore, priateľ za neho orodoval, nech mu dajú na Pražskom hrade medailu. „Skúsil to, ale prezident si ma nevybral,“ povedal Saudek.

Pôvodný text nájdete na webe iDnes.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…