Ľudia nechodia v eurovoľbách voliť, lebo sú spokojní, že sme v Európskej únii, myslí si Hajšel

9. 12. 2018 10:00

Jedným z dôvodov, ktorý nenúti ľudí ísť voliť počas volieb do Európskeho parlamentu (EP), je, že sú spokojní s tým, že sme v Európskej únii (EÚ). Pre TASR to uviedol riaditeľ Kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel.

Ľudia nechodia v eurovoľbách voliť, lebo sú spokojní, že sme v Európskej únii, myslí si Hajšel
Foto: TASR
Popis: Vlajky Slovenskej republiky a Európskej únie - ilustračná snímka
reklama

Podľa Hajšela si mladí ľudia pochvaľujú to, že môžu cestovať, ale aj študovať na dobrých univerzitách zadarmo. "Starší sú zas spokojní s tým, že majú vlastný biznis a môžu ho realizovať v rámci EÚ," povedal Hajšel. Ako ďalej priblížil, Slováci sú spokojní aj s tým, že môžu bezproblémovo cestovať po celej EÚ, rovnako oceňujú aj bezplatný roaming. "Sú to vymoženosti, s ktorými sme spokojní a nevidíme nijaký dôvod na to, aby sme to menili," povedal Hajšel. Rovnako poukázal aj na fakt, že ľudia si myslia, že EP je ďaleko od ich domova, a preto nemá zmysel sa do tohto diania zapájať. 

V posledných voľbách do EP zaznamenalo Slovensko zhruba 13-percentnú účasť. "Tieto voľby doslova bojkotovali mladí ľudia vo vekovej kategórii 18 – 24 rokov, zúčastnilo sa na nich iba šesť percent oprávnených voličov. Je to najnižšie jednociferné číslo, ktoré nikdy v žiadnych voľbách do EP nezaznamenali v žiadnom členskom štáte EÚ," poznamenal Hajšel. 

EP v záujme podpory vyššej účasti vo voľbách v celej Únii odštartoval iniciatívu Tentoraz idem voliť, do ktorej sa už zapojilo takmer 100.000 dobrovoľníkov z celej EÚ. Na Slovensku sa zaregistrovalo už takmer 6000 ľudí, čím sa SR radí na šieste miesto v rámci EÚ. Cieľom iniciatívy nie je odporúčať, koho majú ľudia voliť, ale ide o podporu samotného aktu voľby.  

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

21:55 Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

Slovensko musí byť medzi prvými krajinami, ktoré dokážu využiť prostriedky vyčlenené Európskou úniou…