Lubyová nabáda Slovenskú akadémiu vied k porušeniu zákona, hovorí predseda SAV

10.8.2018 16:35

Situácia okolo zapísania 47 ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) do registra ako verejné výskumné inštitúcie (VVI) stále nie je vyriešená. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ich podľa SAV odmieta zapísať protizákonne. Už 41 dní sú právnickými osobami, ktoré nečinnosťou ministerstva nikde nefigurujú, nemôžu byť partnerom pre akúkoľvek spoluprácu, ani žiadateľom. Uviedol to v piatok počas tlačovej konferencie v Bratislave predseda SAV Pavol Šajgalík.

Lubyová nabáda Slovenskú akadémiu vied k porušeniu zákona, hovorí predseda SAV
Foto: TASR
Popis: Pavol Šajgalík

Podľa Šajgalíka tento stav nemôže zmeniť ani novela zákona o SAV schválená parlamentom 17.6. a vetovaná prezidentom. Novela podľa neho nerieši existenciu VVI od 1. júla až do jesene, kedy bude novela najskôr opäť schválená. Výsledkom by predovšetkým bolo, že organizácie SAV nakoniec môžu prísť o majetok, ktorý bol v správe akadémie a na základe riadneho súpisu už prešiel do ich vlastníctva. Podľa Šajgalíka by išlo o zoštátnenie bez náhrady.

"Súčasný stav vyrieši iba meškajúci zápis do registra, pretože SAV si splnila všetky zákonné povinnosti a predložila všetky dokumenty, čo dnes nepopiera už ani ministerstvo," uviedol predseda. Preto budú trvať na postupe transformácie podľa zákona o SAV, aj keby bolo potrebné domáhať sa nápravy súdnou cestou.

"Šikanovanie SAV už presahuje hranice únosnosti a uplynulé dni spôsobuje inštitúcii a jej organizáciám ťažké materiálne a morálne škody. Agentúra na podporu výskumu a vývoja už dostala z ministerstva školstva príkaz, ktorý zastavil financovanie zazmluvnených grantov SAV. Akákoľvek tretia strana nemôže so SAV spolupracovať, pretože existujúcich 47 verejných výskumných organizácií nikde nefiguruje, nie sú zapísané v registri," poznamenal Šajgalík. Ako ďalej doplnil, v uplynulých troch mesiacoch sa stovky zamestnancov snažili naplniť požiadavky rezortu školstva, mnohé aj nad rámec zákona.

SAV dodnes nedostala žiadne písomné vyjadrenie od rezortu školstva, že zápisy do registra podľa zákona o SAV nevykoná. "Ministerka zavádza verejnosť a nabáda na porušovanie platného zákona o SAV, keď tvrdí, že SAV musí podať nové žiadosti o registráciu VVI. Nie je možné opätovne žiadať o registráciu už existujúcich VVI a tváriť sa, že neexistujú len preto, že to bez opory v zákone požaduje ministerstvo, ktoré odmieta formálne dokončiť transformačný proces podľa zákona o SAV. Cesta prostredníctvom zákona o VVI je nezákonná," dodal Šajgalík.

Protestné zhromaždenia

Právnik Andrej Leontiev, ktorý zastupuje SAV poznamenal, že transformácia prebieha podľa zákona o SAV. "Nie je absolútny žiaden dôvod, aby sme v procese transformačného procesu prešli do zákona o VVI," povedal Leontiev.

Predstavitelia iniciatívy "Veda chce žiť" uviedli, že zorganizujú ďalšie protestné zhromaždenie. Uskutoční sa v utorok (14.8.) pred budovou Úradu vlády SR o 16.30 h. "Do 8. augusta sme čakali, že nás ministerstvo zapíše do registra. Zatiaľ sa tak nestalo," uviedol Miloslav Bahna z iniciatívy. Prvé protestné zhromaždenie sa uskutočnilo uplynulý piatok (3.8.) v Bratislave a v Košiciach, podporilo ho zhruba 600 pracovníkov a priaznivcov SAV.

Podľa zákona o VVI, ktorý schválila vlani Národná rada SR, sa mali od 1. júla všetky organizácie SAV stať VVI. Na ich vznik bolo potrebné, aby ich ministerstvo školstva zapísalo do registra. To sa doteraz nestalo. Rezort školstva uviedol, že otázku transformácie SAV na VVI riešila NR SR novelou zákona o SAV, ktorá bola schválená v júni 2018. Zároveň pripomenul, že súčasná situácia organizácií SAV je spôsobená tým, že novela bola vrátená prezidentom SR Andrejom Kiskom a doposiaľ nenadobudla účinnosť.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

"Táto novela ustanovila povinnosť, aby SAV registrovala svoje nové VVI podľa zákona o VVI. SAV takúto registráciu môže urobiť aj teraz, pretože zákon o VVI je účinný. SAV musí podať návrh na registráciu na MŠVVaŠ SR," priblížil rezort. Zároveň uplynulý týždeň uviedol, že ministerstvo doposiaľ nedostalo návrh na registráciu žiadnej z inštitúcií SAV.

Lubyová: Rezort  trvá na svojom vyhlásení

Rezort školstva trvá na svojom vyhlásení, že akadémia nepredložila dokumentáciu potrebnú pre zápis do registra v zákonom stanovenom termíne do 31. mája 2018. SAV sa domáha spätnej registrácie k 1. júlu 2018, zároveň však uzavrela zmluvu s firmou SOFTIP na zatvorenie starých účtovných kníh, otvorenie nových a zostavenie vstupných súvah až 12.júla 2018. V júli teda spoločnosti nemohli  zistiť, či sú v predĺžení. Pritom sú povinní sústavne sledovať vývoj svojej finančnej situácie, najmä stav svojho majetku a záväzkov. 

V pokyne Predsedníctva SAV pre organizácie z 23. júla sa uvádza, že na spustení nových databáz sa intenzívne pracuje. Predpokladaný najskorší termín je koniec júla – začiatok augusta (spoločnosť SOFTIP mala v júli celozávodnú dovolenku, čiže pracovali v obmedzenom režime). Spätnou registráciou bez znalosti týchto údajov by sa ústavy mohli ocitnúť v situácii, že ako novovzniknuté vvi sú už od vzniku v úpadku.

Spätná registrácia by pre ne bola v tomto prípade likvidačná. Údaje o ekonomickom stave vzniknutých spoločností sú nezistiteľné a spätnou registráciou od 1.júla môžu byť niektoré z ústavov v situácií, že v termíne 31.7. mali na seba podať návrh na konkurz. Spätná registrácia je teda v rozpore s konaním o odbornej starostlivosti, ktoré ukladá zákon. 

Preto ministerstvo v snahe čo najskôr riešiť vzniknutú situáciu stále ponúkalo a ponúka SAV registráciu podľa zákona o v.v.i., ktorý schválila aj NRSR 19. 6. 2018. Návrh však musí podať SAV. Ministerstvo stále zdôrazňuje, že nátlakovými akciami ani protestami nie je možné vynucovať porušovanie zákona. Spätná registrácia nie je možná, pokiaľ SAV nechce využiť registráciu podľa zákona. Musia ďalej rokovať a preukázať svoju ekonomickú situáciu. Registrácia spoločností v predĺžení by bola v rozpore so zákonom. Ministerstvo školstva nemôže byť tlačené do takéhoto konania.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …