Lipšic prichádza s novou požiadavkou: Vytiahnite túto komunikáciu z trestného spisu vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice

4. 12. 2019 16:10

Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic žiada senát Špecializovaného trestného súdu, aby povolil čítanie komunikácie medzi obžalovaným v kauze televíznych zmeniek Marianom Kočnerom a jeho obhajcom Michalom Mandzákom. Komunikácia sa má týkať znalkyne Márie Zelenkovej, ktorá skúmala podpisy obžalovaného Pavla Ruska v civilnom konaní týkajúcom sa zmeniek.

Lipšic prichádza s novou požiadavkou: Vytiahnite túto komunikáciu z trestného spisu vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice
Foto: TASR
Popis: Na snímke právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave, 3. decembra 2019.

"Myslím si, že osvetlia, prečo sa obhajoba vehementne domáha vypočutia Zelenkovej," zdôvodnil Lipšic.

Žiada, aby bola komunikácia s Mandzákom vytiahnutá z trestného spisu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Ja pani Zelenkovú poznám ako skúsenú a dlhoročnú znalkyňu, ktorá sa v žiadnom prípade nedá nikým ovplyvniť,“ reagoval Mandzák, ktorý ovplyvňovanie znalkyne vylučuje.

Obhajca tiež uviedol, že mu nesedí ani čas, kedy sa mala komunikácia odohrať, vzhľadom na to, že si Markíza objednala posudok v čase, keď bol už Marian Kočner vo väzbe.

Na snímke zľava advokát obžalovaného Mariana Kočner Michal Mandzák a obžalovaný Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Zdroj: TASR

Komunikácia podľa Lipšica dokumentuje nadštandardné vzťahy obhajoby k tejto znalkyni. Bližšie to však špecifikovať nechce, vzhľadom k citlivosti informácií aj ohľadom rodinných príslušníkov Zelenkovej.

Prečítanie tejto komunikácie žiada splnomocnenec Markízy s vylúčením verejnosti.

Obžalovaný Kočner sa pýtal zástupcov Markízy, prečo nepredložia znalecký posudok, ktorý si dala televízia vypracovať a podotkol, že sa im možno nehodia jeho závery.

Lipšic reagoval, že im znalecký posudok Zelenková nikdy nedodala, existuje len prečítané odborné stanovisko.

"Znalkyňa skúmala viac ako 40 podpisov, ktoré slúžili ako porovnávací materiál. Už v tomto stanovisku znalkyňa konštatuje, že je značne nepravdepodobné, že Ruskov podpis je z roku 2000," uviedla vedúca právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich.

Na snímke zľava právni zástupcovia TV Markíza Tomáš Kamenec a Lucia Tandlich. Zdroj: TASR

Pripomenula, že v civilnom konaní sudkyňa Zuzana Maruniaková nebrala Zelenkovej stankovisko do úvahy. Maruniaková sa objavila v komunikácii Kočnera, z ktorej má vyplývať, že obžalovaný ovplyvňoval jej rozhodovanie.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.

Na snímke Pavol Rusko. Zdroj: TASR

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …