Lídri talianskej koalície a Conte chcú odvrátiť disciplinárne konanie EÚ

11. 6. 2019 9:20

Vedúci predstavitelia talianskej koalície sa v pondelok (10. 6.) večer na stretnutí s premiérom Giuseppem Contem dohodli na potrebe odvrátiť disciplinárne konanie Európskej únie (EÚ). Jeho dôvodom sú zhoršujúce sa verejné financie tretej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Lídri talianskej koalície a Conte chcú odvrátiť disciplinárne konanie EÚ
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Conte vo svojom vyhlásení uviedol, že on a jeho dvaja zástupcovia - líder Ligy Severu Matteo Salvini a vedúci Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio - sa stretnú s ministrom hospodárstva Giovannim Triom a jeho tímom, aby navrhli "stratégiu pre diskusie s EÚ".

Cieľom je predísť disciplinárnemu konaniu, ktoré by mohlo viesť až k pokute vo výške 3,5 miliardy eur. A tiež vytvoriť spoločný návrh rozpočtu.

Európska komisia (EK) 5. júna oznámila, že Taliansko porušuje fiškálne pravidlá EÚ, keďže jeho dlh ďalej rastie. Takáto situácia ju oprávňuje začať disciplinárne konanie proti Rímu.

Ak štáty EÚ tieto závery odobria, Komisia môže následne odporučiť začatie disciplinárneho konania. Tento krok sa očakáva ešte pred stretnutím ministrov financií EÚ začiatkom júla.

Komisia skonštatovala, že Taliansko dosiahlo obmedzený pokrok v otázke ekonomických odporúčaní EÚ a ustúpilo od nevyhnutných štrukturálnych reforiem. To môže "negatívne ovplyvniť jeho rastový potenciál," skonštatovala Komisia.

Verejný dlh Talianska, druhý najvyšší v EÚ v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) po Grécku, vzrástol zo 131,4 % HDP v roku 2017 na 132,2 % HDP v roku 2018. Komisia odhaduje, že v tomto roku sa zvýši na 133,7 % HDP a v roku 2020 na 135,2 % HDP.

To je v rozpore s pravidlami EÚ, ktoré hovoria, že členské štáty musia svoj dlh znižovať a stlačiť ho pod hranicu 60 % HDP.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…