Lídri Ruska a Turecka vedú rozhovory o osude sýrskej provincie Idlib

17. 9. 2018 21:30

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok v ruskom letovisku Soči stretol s tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom na rozhovoroch o osude sýrskej provincie Idlib, poslednej oblasti v krajine ovládanej povstalcami a postihnutej bojmi. Obaja lídri pritom v sýrskom konflikte podporujú opačné strany.

Lídri Ruska a Turecka vedú rozhovory o osude sýrskej provincie Idlib
Foto: TASR
Popis: Recep Tayyip Erdogan
reklama

Turecko sa snaží zabrániť veľkej ofenzíve v Idlibe, ktorý sa nachádza pri tureckej hranici, keďže sýrske vládne sily podporované ruským letectvom sa už zhromažďujú neďaleko, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Veľká bitka o Idlib môže vyhnať masy civilistov smerom na sever do Turecka. Počet obyvateľov Idlibu sa odhaduje na tri milióny.

"Som rád, že sa s vami stretávam, aby sme si mohli nielen vymeniť názory na celý rad záležitostí, ale tiež hľadať riešenia," povedal v úvode podľa ruských štátnych médií Putin.

"Naša súdržnosť v regionálnych záležitostiach dáva nádej tomuto regiónu," uviedol Erdogan na začiatku stretnutia v Soči. "Som teraz presvedčený, že dnes sa na Soči pozerá nielen náš región, ale aj svet," dodal turecký prezident.

Na stretnutí sa bude podľa očakávania ďalej pokračovať v rozhovoroch začatých minulý týždeň v Iráne, kde Putin neprijal Erdoganov návrh na úplné prímerie v Idlibe.

Kremeľ pred pondelkovým stretnutím vydal vyhlásenie, že situácia v Idlibe je "naliehavá" a vyžaduje si "veľmi seriózny rozhovor na najvyššej úrovni".

Rusko, hlavný vojenský podporovateľ sýrskej vlády, sa zatiaľ dohodlo s Tureckom sympatizujúcim s povstalcami, aby sa organizácií definovaných ako teroristické netýkali snahy o zavedenie prímeria.

Zničujúca občianska vojna v Sýrii trvá sedem rokov a provincia Idlib, neďaleko tureckej hranice na severozápade krajiny, je poslednou baštou protivládnych povstalcov. Tí sa snažia o zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Kým sýrske štátne sily sa pripravujú na napadnutie Idlibu, Rusko obviňuje militantov z podnikania útokov a vyhlasuje, že chystá humanitárne koridory na evakuáciu civilistov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

21:55 Sulík: Musíme byť medzi prvými, ktorí dokážu využiť peniaze z EÚ na boj s následkami pandémie

Slovensko musí byť medzi prvými krajinami, ktoré dokážu využiť prostriedky vyčlenené Európskou úniou…