Lídri NATO potvrdili záväzok k spoločnej obrane, Čínu označili za možnú hrozbu

4. 12. 2019 21:34

Lídri členských krajín Severoatlantickej aliancie na záver summitu NATO v anglickom Watforde schválili deklaráciu, ktorá potvrdzuje transatlantické spojenectvo a odhodlanie ku kolektívnej obrane.

Lídri NATO potvrdili záväzok k spoločnej obrane, Čínu označili za možnú hrozbu
Foto: TASR
Popis: Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (druhý zľava) a americký prezident Donald Trump (druhý sprava) po fotení spoločnej fotografie na summite lídrov členských krajín NATO v anglickom Watforde 4. decembra 2019.

V texte záverečného vyhlásenia sa explicitne spomína Čína ako možná nová hrozba. V zozname aktuálnych bezpečnostných rizík figurujú aj Rusko, terorizmus či kybernetické a hybridné hrozby.

"Potvrdzujeme trvalé transatlantické spojenectvo medzi Európou a Severnou Amerikou... a náš slávnostný záväzok tak, ako je vyjadrený v článku 5 Severoatlantickej zmluvy, že útok voči jednému spojencovi sa bude považovať za útok voči nám všetkým," uvádza sa v úvode deklarácie, ktorú v plnom znení zverejnili na webovej stránke NATO.

Lídri zároveň potvrdili odhodlanie zvyšovať svoje výdavky na obranu na dohodnuté dve percentá HDP, rozvíjať nové spôsobilosti a posilňovať obranné kapacity jednotlivých členských štátov i Aliancie ako celku.

"Agresívne kroky Ruska naďalej predstavujú hrozbu pre euroatlantickú bezpečnosť," píše sa v texte deklarácie. Zároveň sa v nej vyjadruje otvorenosť pre "dialóg a konštruktívny vzťah" s Moskvou, ak to umožní správanie Ruska.

Lídri NATO si ďalej uvedomujú, že "rastúci vplyv a medzinárodná politika Číny predstavujú zároveň príležitosti aj výzvy, s ktorými sa ako Aliancia musíme spoločne vyrovnať," uvádza sa vo vyhlásení.

Účastníci summitu tiež potvrdili, že Aliancia stále zostáva otvorená k prijímaniu nových členov. Zopakovali i dlhodobý záväzok prispievať k zaisteniu bezpečnosti a stability Afganistanu.

Spojenci vyjadrili plnú podporu snahám o kontrolu a nešírenie jadrových zbraní. Súčasne však zdôraznili, že "kým budú existovať jadrové zbrane, NATO zostane jadrovou alianciou".

Deklarácia tiež označuje vesmír za ďalší operačný priestor Severoatlantickej aliancie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Podľa mňa to spadnúť nemôže, tvrdí expert o poškodenom paneláku v Prešove. A takto to vysvetlil

16:31 Podľa mňa to spadnúť nemôže, tvrdí expert o poškodenom paneláku v Prešove. A takto to vysvetlil

Bytový dom v Prešove, v ktorom vybuchol plyn, spadnúť nemôže. Dôvodom sú železobetónové panely, z kt…