Lídri Francúzska, Nemecka a Británie sa chcú stretnúť s Erdoganom

    0
    Turecký prezident Erdogan (Autor: TASR)

    Macron zároveň uviedol, že tureckú operáciu proti kurdským bojovníkom na severe Sýrie považuje za “šialenstvo”. Taktiež opätovne zdôraznil, že zahraničných bojovníkov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí mohli utiecť zo zadržiavacích stredísk v Sýrii a ísť do Iraku, by mali zatknúť a postaviť pred tamojší súd.

    Dodal, že francúzski členovia IS, ktorí by sa mohli dostať do Turecka na ceste do Francúzska, budú podľa dohody o spolupráci medzi Francúzskom a Tureckom zatknutí a súdení vo Francúzsku.

    Predseda Európskej rady Donald Tusk po skončení summitu EÚ uviedol, že takzvané prímerie v Sýrii je v skutočnosti “záujem o kapituláciu Kurdov”. Zároveň vyzval Turecko, aby svoju operáciu na severe Sýrie okamžite ukončilo.

    Ankara pristúpila k ofenzíve na severovýchode Sýrie 9. októbra po tom, ako sýrski Kurdi náhle prišli o podporu Washingtonu, keď prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.

    Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Erdoganom v Ankare. Turecko sa ňou zaviazalo prerušiť svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny.

     

    - Reklama -