Lídri Európskej únie schválili dohodu o brexite. Nie je dôvod na oslavu, je to tragédia, tvrdí Juncker

25.11.2018 11:10

Za "najlepšie možné" označil v nedeľu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker znenie dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, o ktorej krátko nato začali rokovať hlavy štátov a šéfov vlád Únie v Bruseli. Podľa Junckera však summit nie je "dôvodom na oslavu, sú to naopak smutné chvíle, je to tragédia".

Lídri Európskej únie schválili dohodu o brexite. Nie je dôvod na oslavu, je to tragédia, tvrdí Juncker
Foto: TASR
Popis: Vlajky EÚ a Spojeného kráľovstva

Výsledok nemá politického víťaza

Holandský premiér Mark Rutte pred rokovaním vyhlásil, že odchodom Británie z EÚ nikto nezíska. "V danom kontexte sme však dospeli k vyváženému výsledku, ktorý nemá politických víťazov," povedal na margo dohody.

Britská premiérka Theresa Mayová naopak ocenila dohodu ako začiatok novej kapitoly pre jej krajinu.

Dohoda, ktorá vznikla po 17 mesiacoch rokovaní medzi EÚ a Britániou, pokrýva finančné a obchodné záležitosti, občianske práva, vzťahy Severného Írska s Írskom či bezpečnostné otázky.

Dokument po očakávanom schválení na nedeľnom summite EÚ musia ešte odobriť aj v Európskom parlamente a v britskom zákonodarnom zbore. Európsky parlament by ho mohol podľa predbežného vyhlásenia jeho šéfa Antonia Tajaniho odhlasovať v januári. 

Tajný režim a "plán B"

Neisté je však schválenie dohody v britskej Dolnej snemovni už v decembri, pričom podľa denníka The Telegraph až 91 poslancov z Mayovej Konzervatívnej strany a mnohí ďalší hodlajú hlasovať proti súčasnému textu. Londýnsky denník ďalej informoval, že britská vláda v tajnom režime rokuje o "pláne B" v prípade, že súčasná dohoda v snemovni neprejde. Jedným z navrhovaných riešení je v tom prípade usporiadanie vzťahov Británie s EÚ na podobnom základe, ako fungujú medzi Nórskom a EÚ.

Podľa ďalšieho britského denníka Sunday Times sa minister financií Philip Hammond snaží spolu s ďalšími ministrami presvedčiť Mayovú, aby v prípade neúspechu pôvodnej dohody v britskom parlamente predložila návrh "mäkšej" rozluky.

Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie je potvrdená

Lídri EÚ schválili v nedeľu na mimoriadnom su Lídri EÚ schválili v nedeľu na mimoriadnom summite v Bruseli dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Úniou. Oznámil to predseda Európskej rady Donald Tusk, informovala agentúra AP.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Odsúdený Rybanič: Naďalej zostávam poslancom v Rači

21:52 Odsúdený Rybanič: Naďalej zostávam poslancom v Rači

Filip Rybanič bude aj po utorňajšom (25. 6.) verdikte Krajského súdu (KS) v Bratislave vykonávať fun…