Liberáli sa zbláznili? Museli! Fico tvrdo reagoval na rozhodnutie SaS

11.6.2019 15:00

AKTUALIZOVANÉ Robert Fico, poslanec NR SR za stranu Smer a predseda tejto strany nesúhlasí s nomináciou strany Sloboda a Solidarita na post podpredsedu parlamentu namiesto Lucie Ďuriš Nicholsonovej. SaS nominovala Ľubomíra Galka.

Liberáli sa zbláznili? Museli! Fico tvrdo reagoval na rozhodnutie SaS
Foto: TASR
Popis: Robert Fico

Ide o jeho súkromný názor, vedenie Smeru ešte o tom nerokovalo. Informujú Hospodárske noviny.

„Som presvedčený, že potrebujeme viacej emócií,"  vyhlásil Fico a dodal, že ľudia sa práve teraz začínajú viac zaujímať o emócie a „možno treba presnejšie pomenovať veci, ja teraz jednu vec pomenujem". A uviedol nomináciu Galka.

Podľa neho sa SaS musela zblázniť, keď navrhla pána Galka za kandidáta na podpredsedu národnej rady, pretože "to je človek, ktorý porušil všetky demokratické princípy pri odpočúvaní novinárov".

„Sám hovorím ako individuálna osoba, ako poslanec, že tento človek v živote hlas odo mňa nedostane a budem viesť poslanecký klub k tomu, aby opozícia predložila iný návrh," dodal Fico, ktorý nepopiera, že post patrí opozícii, na mieste podpredsedu si však nepredstavuje Galka.

Tomáš: Ja Galka voliť nebudem

Hnutia Sme rodina a OĽaNO by mali podporiť Ľubomíra Galka na post podpredsedu parlamentu. Výhrady nemá ani koaličný Most-Híd. SNS sa ešte nerozhodla v poslaneckom klube.

Predseda klubu SNS Tibor Bernaťák povedal, že klub bude túto otázku riešiť na svojom rokovaní. Smer-SD zatiaľ na otázky TASR neodpovedal. Jeho poslanec Erik Tomáš však už vyhlásil, že Galka voliť nebude a uviedol to aj  na sociálnej sieti.

„Rešpektujem právo opozície obsadiť jeden post podpredsedu parlamentu. Ale pokiaľ bude trvať na Ľubomírovi Galkovi, ja ho voliť určite nebudem. Pre škandál s odpočúvaním už totiž nemal byť v politike vôbec, nieto ešte kandidovať na takýto post," zdôvodnil Tomáš.

„Sme spoľahlivý partner," povedal pre TASR predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár na margo ich hlasovania za Galka. OĽaNO rešpektuje rozhodnutie SaS nominovať Galka za podpredsedu NR SR.

„Ide o interné rozhodnutie strany SaS, preto nevidíme problém v podpore Galka pri hlasovaní," uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Most bez výhrad

„Právo na personálne obsadenie jedného z postov podpredsedov NR SR patrí SaS. Voči rozhodnutiu predsedníctva SaS nemá Most-Híd výhrady. O výsledku rozhodnú poslanci v tajnej voľbe," uviedla pre TASR hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár. 

Ľubomír Galko má na poste podpredsedu NRSR nahradiť Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ktorá odchádza do Európskeho parlamentu.

O Galkovi ako kandidátovi SaS na  uvoľnený post podpredsedu národnej rady rozhodla pondelková republiková rada SaS.

Autor: AV/TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OBRAZOM Čaputová sa stretla s Junckerom. Toto zaznelo na ich spoločnej tlačovke

21:00 OBRAZOM Čaputová sa stretla s Junckerom. Toto zaznelo na ich spoločnej tlačovke

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok povedala, že jej veľmi záleží na tom, aby Slovensko bolo se…