Liberáli nesúhlasia s povinnou maturitou z matematiky: Najprv treba zlepšiť kvalitu výučby, odkazujú

17. 9. 2019 10:11

Namiesto povinnej maturitnej skúšky z matematiky by sa malo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR radšej sústrediť na skvalitnenie výučby a poskytnutie lepších učebníc. Myslí si to opozičná strana SaS. Odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva pre TASR uviedol, že o prípadnom zavedení povinnej maturity z matematiky sa ešte len uvažuje a rozhodne sa o tom až po širokej odbornej a verejnej diskusii.

Liberáli nesúhlasia s povinnou maturitou z matematiky: Najprv treba zlepšiť kvalitu výučby, odkazujú
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

Poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling (SaS) pomenoval dva dôvody, pre ktoré sa hovorí o zavedení povinnej maturity.

"Prvým je slabá pripravenosť študentov technických vysokých škôl. V tomto prípade však nevidíme riešenie v povinnej maturite a presúvaní zodpovednosti na stredné školy. Naopak, vysoké školy by mali zvážiť prísnejšie prijímacie podmienky," uviedol Gröhling.

Druhým dôvodom podľa poslanca je snaha zlepšiť matematickú gramotnosť u študentov.

"Je pravda, že povinná maturita by vlastne nútila žiaka venovať sa matematike. V prvom rade je však treba zlepšiť kvalitu výučby a podporiť nové metódy rozvíjania matematickej gramotnosti," uviedol poslanec s tým, že je dôležité pozrieť sa na kvalitu učebníc matematiky.

Podľa neho štát dodáva učebnice, ktoré sú často považované za "nekvalitné či priam nepoužiteľné." Podľa neho je nutné otvoriť trh s učebnicami.

Liberáli si zároveň myslia, že "pokiaľ sa zameriame na kvalitnú výučbu matematiky, zlepší sa aj matematická gramotnosť žiakov a nebude ani núdza o maturantov."

Rezort školstva TASR potvrdil, že neuvažuje o celoplošnom zavedení povinnej maturity z matematiky.

"O prípadnom zavedení povinnej maturity z matematiky, a to pre gymnáziá a vedné STEM odbory, teda prírodné, technické a lekárske vedy, sa v tejto chvíli len uvažuje a rozhodne sa o tom až po širokej odbornej a verejnej diskusii," uviedol rezort školstva.

Ako doplnil, "nepôjde o rozhodnutie úradníkov z ministerstva, ale kompetentných zainteresovaných subjektov a ľudí z praxe".

Zavedenie povinnej maturity z matematiky sa podľa ministerstva školstva navrhuje pre gymnáziá a vedné STEM odbory v dvoch úrovniach, a to akademickej a aplikovanej.

Povinná maturita z matematiky by sa nemala týkať napríklad konzervatórií či stredných zdravotníckych škôl.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Paška: Zahraniční filantropi naliali maximum peňazí do likvidácie slovenskej národnej politiky. Nálada v SNS je bojovná

0:05 Paška: Zahraniční filantropi naliali maximum peňazí do likvidácie slovenskej národnej politiky. Nálada v SNS je bojovná

Nálada v SNS je podľa podpredsedu strany Jaroslava Pašku bojovná. "Vidíme v opozícii nekonečné ambíc…