Liberáli chcú meniť podmienky výkonu volebného práva

27. 6. 2019 14:00

Opozičná strana SaS chce do volieb zapojiť aj Slovákov, ktorí sa dlhodobo alebo dočasne zdržiavajú v zahraničí. Na aktuálnu schôdzu predložili opoziční poslanci novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá by umožňovala voliť na zastupiteľských a konzulárnych úradoch SR v zahraničí.

Liberáli chcú meniť podmienky výkonu volebného práva
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

"K výsade modernej demokratickej krajiny patrí aj snaha, aby sa čo najviac ľudí zapojilo do volieb," povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii poslankyňa parlamentu Jana Kiššová (SaS).

K podpore novely vyzvala aj koalíciu, ktorá podľa nej dlhodobo možnosť voľby zo zahraničia blokuje.

Žiada koaličných poslancov, "aby do spoločnosti vyslali signál, že si Slovákov, nech žijú kdekoľvek, vážia, a že spravia všetko preto, aby si aj oni mohli uplatniť svoje ústavné právo, právo voliť."

Jeden z predkladateľov, poslanec Martin Klus (SaS) pripomenul, že k téme volieb zo zahraničia dostal podľa neho podporné listy od predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), ako aj ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD).

"Obaja sa zhodujú na tom, že už aktívne pracujú na tejto možnosti," povedal Klus s tým, že Saková aj Pellegrini uviedli, že voľby do Národnej rady SR majú možnosť hlasovania poštou zo zahraničia.

Klus chce podľa vlastných slov rozšíriť túto možnosť na ambasády.

Predkladatelia dostali aj list od šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD), ktorý podľa Klusa podporuje legislatívny návrh, ktorý poslanci predložili. 

Podľa návrhu by takýmto spôsobom mohli Slováci hlasovať vo voľbách do Národnej rady, do Európskeho parlamentu, v prezidentských voľbách, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta aj v referende.  

Právna norma by mala tiež umožniť, aby pri voľbe poštou mohli zaslať zásielku na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad SR v zahraničí s tým, že zastupiteľský úrad zozbierané zásielky doručí Ministerstvu vnútra SR, ktoré ich následne rozdistribuuje obciam.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…