Liberál Galek: Ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre je nezmyselná

7. 5. 2018 15:00

Hornonitrianske bane zbierali podpisy za záchranu banských pracovných miest, pretože poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja im neumožnili otvoriť ďalšie ťažobné pole. Pre médiá to v pondelok povedal parlamentný poslanec Karol Galek (SaS) s tým, ťažba hnedého uhlia je nezmyselná, poškodzuje aj zdravie baníkov a životné prostredie a v cene elektriny sa na ťažbu skladajú obyvatelia SR.

Liberál Galek: Ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre je nezmyselná
Foto: galek.sk
Popis: Karol Galek (SaS)
reklama

Podľa neho existuje tlak na zamestnancov, aby ju podpísali pod hrozbou vyhodenia z práce. Samotnú petíciu považuje za klamlivú. Konštatoval, že treba začať s útlmom ťažby uhlia a otvoriť hornú Nitru iným pracovným príležitostiam. "Na najbližšej schôdzi budeme prerokovávať novelu zákona o energetike. Predložíme pozmeňovací návrh, ktorým by sa ukončilo tzv. nariadenie vo všeobecnom hospodárskom záujme, na základe ktorého sa musí vyrábať elektrina z domáceho uhlia," avizoval. Ak chcú bane ťažiť, nech sa páči, ale nech to robia za vlastné, nech sa im na to neskladáme v cene elektriny, vyhlásil poslanec. 

Na tlačovej besede vystúpil ako súkromná osoba bývalý zamestnanec baní Jozef Strieženec z obce Opatovce nad Nitrou, ktorý spresnil, že petíciu vyhlásila Základná organizácia odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR pri akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) a akciovej spoločnosti HB zamestnanecká. Petíciu podľa neho podporil sprievodným listom generálny riaditeľ baní Peter Čičmanec. Strieženec uviedol, že petícia začala v polovici apríla, končila do 30. apríla a bola predlžená do 4. mája. 

Strieženec uviedol, že jeho partnerka s ňou nesúhlasí a podpisy pod petíciou nemala. Reakcia bola taká, že je proti záujmom podniku a nemá počítať s tým, že bude vo firme pracovať. Jeho partnerka je ochotná svedčiť, dodal. Poslanec Galek v tejto súvislosti informoval, že podali pre trestný čin vydierania trestné oznámenie.

Zároveň konštatoval, že kapacita budúceho 12. ťažobného poľa Nováky, ktorá je schválená v druhom variante, je vyše 7 miliónov ton hnedého uhlia. Súčasná ťažba je na úrovni takmer 2 miliónov ton. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Boris Kollár opäť predseda? Jednoznačne! Hnutie sa "neštiepi, ale je pevné ako jedna skala", uviedol líder

13:20 VIDEO Boris Kollár opäť predseda? Jednoznačne! Hnutie sa "neštiepi, ale je pevné ako jedna skala", uviedol líder

AKTUALIZOVANÉ Post predsedu hnutia Sme rodina potvrdil Boris Kollár. Členovia hnutia ho zvolili na s…