Libanonský premiér odstúpil. Dôvodom je napätie s Hizballáhom

4.11.2017 15:05

Libanonský premiér Saad Harírí v sobotu oznámil, že odstupuje z funkcie necelý rok po tom, ako sa ujal úradu. Nečakané oznámenie prišlo po tom, ako navštívil svojho spojenca, Saudskú Arábiu, informujú agentúry AP a DPA.

Libanonský premiér odstúpil. Dôvodom je napätie s Hizballáhom
Foto: TASR
Popis: Saad Harírí

Harírí v televíznom vystúpení ostro kritizoval Irán, ktorý podľa neho ničivým spôsobom zasahuje do arabských záležitostí, a libanonské hnutie Hizballáh, ktoré je podľa neho len predĺženou rukou Iránu, a to nielen v Libanone, ale aj ďalších krajinách regiónu.

Saad Harírí sa stal premiérom koncom roka 2016 a viedol 30-člennú vládu národnej jednoty, do ktorej patril aj militantný šiitský Hizballáh. Tejto vláde sa do značnej miery podarilo ochrániť krajinu pred dôsledkami občianskej vojny v susednej Sýrii.

Jeho demisia pravdepodobne zvýši napätie v Libanone. Harírí v prejave naznačil, že sa bojí o život, a uviedol, že atmosféra v krajine je podobná situácii, aká tam panovala pred zavraždením jeho otca Rafíka Harírího v roku 2005.

Saudská Arábia a Irán podporujú opačné strany konfliktu vo vojnách v Sýrii i Jemene.

Samotný Libanon je ostro rozdelený medzi zástancov Saudskej Arábie, ktorých vedie sunnita Harírí, a tábor podporovateľov šiitskeho Iránu zastupovaný Hizballáhom, píše AP.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska po nominácii novej ministerky vnútra poriadne spustil: Neprijateľné, ignorovanie ľudí. Vládna väčšina nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v štát

17:10 Kiska po nominácii novej ministerky vnútra poriadne spustil: Neprijateľné, ignorovanie ľudí. Vládna väčšina nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v štát

Prezident SR Andrej Kiska nie je spokojný s nomináciou Denisy Sakovej na post ministerky vnútra. Vym…