Le Penová chcela EÚ rozbiť hneď, Macron to zariadi postupne, píše politológ

10.5.2017 22:15

Politológ žijúci v Nemecku a zakladateľ českej politickej strany Realisté sa zamýšľa nad francúzskymi voľbami. V EÚ prijali s úľavou, že sa prezidentkou nestane nacionalistka Marine Le Penová, ale politik stojaci naľavo od stredu Emmanuel Macron. Robejšek však poslal jasný odkaz všetkým, ktorí sa radujú. Zástancov EÚ možno nepoteší.

Le Penová chcela EÚ rozbiť hneď, Macron to zariadi postupne, píše politológ
Foto: Václav Fiala
Popis: Petr Robejšek

O pár dní sa francúzskym prezidentom stane Emmanuel Macron. Politické elity Európskej únie si vydýchli. Ale Robejšek k tomu poznamenáva, že si možno vydýchli predčasne. „Macron nechce rozpustiť EÚ a opustiť eurozónu hneď, ako to plánovala Le Penová. Ale Berlínu iste neunikla skutočnosť, že ju chce fakticky rozobrať postupne,“ píše Robejšek na sociálnej sieti.

Prezidentský kandidát Emmanuel Macron hádže volebný lístok do urny počas druhého kola prezidentských volieb

Emmanuel Macron hádže volebný lístok do urny počas 2. kola prezidentských volieb. Zdroj: TASR

Môžeme opomenúť skutočnosť, že Macron hodlá „dať do laty“ vzdorovité Poľsko a Maďarsko, ale podľa Robejška by sme rozhodne nemali zabúdať na Macronovo volanie po reforme eurozóny. Čo si pod ňou nový francúzsky prezident predstavuje? Volá po zavedení jednotného rozpočtu eurozóny, čo neznamená nič iné, než že chce použiť nemecké peniaze na ozdravenie francúzskej ekonomiky. A nielen francúzskej. A to sa Nemcom pravdepodobne nebude páčiť.

Francúzi by mohli byť s týmto plánom spokojní, lenže nadšenie z Macrona by ich mohlo veľmi rýchlo prejsť – v momente, keď uvedie do chodu potrebné reformy francúzskej ekonomiky. Ak na ich uskutočnenie bude mať dosť politických síl a odvahy, čo nie je isté. Macron sa navyše bude musieť vyrovnať s novým hľadaním identity vo svojej krajine a so začínajúcou „partizánskou vojnou“ vo svojej vlasti.

„Problémy tohto kalibru sú riešiteľné iba radikálne alebo vôbec nie. A preto treba zdôrazniť toto: Bolo by naivné veriť, že za novým prezidentom stoja dve tretiny Francúzov, ktoré ho v druhom kole volili. Najneskôr vo chvíli, keď sa pokúsi reformovať pracovný trh, bude neoliberál Macron ešte osamelejší ako jeho socialistický predchodca Hollande,“ uzatvára Robejšek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

14:31 VIDEO: Matovič hovorí zvrátených praktikách Glváča, zverejnil 46 správ s Kočnerom

Odhalíme zvrátené konanie Martina Glváča, toho času podpredsedu parlamentu za politckú stranu SMER-S…