Lavrov pri otvorení výstavy o holokauste varoval pred oživovaním nacizmu

19.1.2018 13:20

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov otvoril vo štvrtok na pôde OSN výstavu o holokauste v bývalom Sovietskom zväze. Vo svojom úvodnom príhovore povedal, že je našou povinnosťou nielen pripomínať si milióny obetí, "ale urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa zabránilo takýmto tragédiám v budúcnosti".

Lavrov pri otvorení výstavy o holokauste varoval pred oživovaním nacizmu
Foto: TASR
Popis: Sergej Lavrov

Šéf ruskej diplomacie podľa agentúry AP ďalej vyhlásil, že holokaust je "jedným z najhorších zločinov proti ľudskosti". Vyjadril tiež znepokojenie nad tým, že v mnohých krajinách v poslednom období dochádza k obnovovaniu nacistických myšlienok.

Podľa neho je "obzvlášť nemorálne", že niektoré členské štáty Európskej únie rúcajú pamätníky sovietskym vojakom, ktorí zaplatili vlastnými životmi, aby zbavili svet nacistických hrôz a pomohli nastoliť mier a stabilitu na európskom kontinente.

Takéto činy sú podľa Lavrova znesvätením a "všetci by sme sa mali rozhodne postaviť proti takýmto veľmi nebezpečným trendom".

Vyhladzovanie Židov nastalo po tom, ako Nemecko 22. júna 1941 napadlo Sovietsky zväz, pripomína AP.

Jeden z panelov na výstave informoval o tom, že "2,7 milióna ľudí zastrelili, spálili, pochovali zaživa, utopili v riekach či močiaroch, obesili". Všetci boli sovietskymi občanmi a predstavujú takmer polovicu všetkých obetí holokaustu.

Výstava s názvom "Holokaust: vyhladenie, oslobodenie, záchrana" prináša písomné dôkazy a fotografie väzňov nacistických koncentračných táborov a ich osloboditeľov - vojakov Červenej armády.

Jej otvorenie sa uskutočnilo len pár dní pred Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára, keď v roku 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

17:00 Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

Nemecké provládne médiá sa zaoberajú zakrývaním vplyvov migračnej politiky otvorených dverí kancelár…