Láme sa história. Mafia mu nedovolila odvolať Gašpara. Je ho škoda. Politici komentujú Druckerov krok

16.4.2018 15:40

Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odstupuje zo svojej funkcie. Drucker to oznámil na pondelkovom brífingu na pôde ministerstva. Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara nie je podľa neho správne ani spravodlivé. Na jeho krok reagujú koaliční aj opoziční politici.

Láme sa história. Mafia mu nedovolila odvolať Gašpara. Je ho škoda. Politici komentujú Druckerov krok
Foto: TASR
Popis: Tibor Gašpar a Tomáš Drucker

"Žiadalo sa odo mňa, aby som dokázal znížiť túto polarizáciu, aby som odvolal Tibora Gašpara. Ale ja si chcem zachovať svoju integritu. Ak si myslím, že tvrdé odvolanie Tibora Gašpara nie je správne, tak pokiaľ ja mám vytvárať istú polarizáciu namiesto jej uvoľnenia, si myslím, že za týchto okolností nemám ďalej právo zotrvávať v pozícii ministra vnútra. Preto som sa rozhodol, že podám do rúk pána prezidenta rezignáciu na svoju funkciu," oznámil Drucker. Viac sme o tom písali TU.

Prekvapenie pre Smer aj Most-Híd

Rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) podať demisiu prekvapilo podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára. "Dozvedel som sa to z médií a je to pre mňa veľké prekvapenie. Musím sa viac oboznámiť s dôvodmi," povedal Blanár pre TASR.

Koaličnú stranu Most-Híd tiež prekvapilo rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) podať demisiu. "No berieme ho na vedomie," povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Most-Híd tvrdí, že navrhované zmeny o spôsobe výberu a menovania vedenia polície považuje za dôležitý systémový krok k obnovovaniu dôvery. "Návrh je v súlade s návrhom strany Most-Híd, ktorý z iniciatívy jej predstaviteľov bol zapracovaný aj do Programového vyhlásenia vlády," dodala Debnár.

Je ho škoda, hovorí o Druckerovi Hrnko

Podpredseda SNS Anton Hrnko nie je nadšený demisiou ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). "Je ho škoda, minister Drucker rozbehol dôležité zmeny v rezorte týkajúce sa voľby policajného prezidenta a organizácie okolo policajnej inšpekcie," povedal politik.

Hrnko ale rozumie dôvodom, prečo sa Drucker rozhodol podať demisiu. "Pretože ak niekoho odvolávate, musíte mať na to pádne argumenty a je niekedy ťažké pripustiť si, že časť verejnosti má na vec iný názor," povedal Hrnko s tým, že Drucker má v tejto veci zrejme iný prah bolesti.

"Nie je dobré zasahovať do organizácie policajného zboru," odpovedal Hrnko na otázku, či by on bol za odvolanie Gašpara. Tvrdí totiž, že polícia má práve za jej súčasného vedenia veľkú šancu na vyriešenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

SaS: Drucker nebol ochotný podvoliť sa vedeniu Smeru

Podľa strany Sloboda a Solidarita sa od Druckera očakávalo, že využije svoju kompetenciu ministra vnútra a odvolá z postu prezidenta Policajného zboru nedôveryhodného Tibora Gašpara. "Ukázalo sa, že vnútornú silu na tento krok nepozbieral, ale zároveň nebol ochotný podvoliť sa vedeniu Smeru-SD, ktoré na neho tlačilo, aby Gašpara vo funkcii ponechal," píše vo svojom stanovisku strana SaS.

"Riešením je jeho demisia, ktorá ho usvedčuje, že nedokázal svoju novú funkciu pretaviť do správnych rozhodnutí. Vláda Petra Pellegriniho však dostala ďalší úder a jej pokračovanie je naozaj len o tom, že potrebujú kryť zločin a držať políciu aj prostredníctvom Tibora Gašpara vo svojich rukách. Je vylúčené, aby sa po Druckerovej demisii našiel v súčasnej vládnej koalícii človek, ktorý nastúpi do tejto uvoľnenej funkcie s vôľou meniť veci k lepšiemu a prinavrátiť Policajnému zboru stratenú dôveru. Požiadavka na predčasné voľby je o to naliehavejšia," uzatvára strana.

Mafia mu nedovolila odvolať Gašpara

Podpredseda najsilnejšej opozičnej strany Ľubomír Galko si myslí, že najlepším riešením sú predčasné voľby. "Drucker končí. Mafia mu nedovolila odvolať Gašpara. Nič iné, ako predčasné voľby tento chaos a marazmus zároveň, do ktorého nás dostal organizovaný zločin, prerastený do štátnych štruktúr, nevyrieši," napísal na sociálnej sieti Facebook Galko.

"Ľudia, bdejte a buďte silní, láme sa história. Je to boj o charakter štátu a musíme ho vybojovať," dodal.
 
Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová sa k celej situácii vyjadrila iba jednou vetou: "Policajný prezident Gašpar odvolal ministra vnútra Druckera."

Gašpar ukázal, kto je boss

Poslanec SaS Alojz Baránik ostro skritizoval konanie ministra vnútra: "Tajtrlík povedal, že by Gašpara mohol odvolať a potom odísť, ale on nenašiel pre jeho odvolanie dôvody, a tak odchádza bez toho. Gašpar ukázal, kto je boss."

Gašpar mu môže zabezpečiť beztrestnosť, myslí si Matovič

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič hovorí, že polícia ostáva v rukách nitrianskej mafie. "Keď aj niekedy chcel Gašpara odvolať, po zverejnení zázračného "podnikania" jeho manželky, zistil, že len Gašpar mu môže zabezpečiť beztrestnosť. Preto radšej odstúpi sám, ako by mal svojho ochrancu odvolať," napísal na Facebooku.

Remišová: Nezabúdajme, že o Gašparovi a jeho rodine písal Kuciak

Podľa Veroniky Remišovej Tomáš Drucker zistil, že v policajnom zbore sú sú skupiny, ktoré sú silnejšie ako ktorýkoľvek minister a myslím si, že sú to záujmové skupiny, ktoré stoja za policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

"Nezabúdajme, že o Gašparovi a jeho rodine, nitrianskom oligarchovi Bödörovi rozsiahlo písal aj zavraždený Ján Kuciak. Drucker odchádza, no policajný prezident, ktorý je pri vyšetrovaní vraždy Kuciaka a jeho snúbenice v konflikte záujmov, ostáva,“ pripomína Remišová.

Druckerove vysvetlenie o jeho rezignácii je podľa nej nedôveryhodné. "Najmä ak sa vyjadril, že súčasná situácia je polarizovaná, on to nedokáže upokojiť, no zároveň  Gašparovi ani len nenavrhol, aby odstúpil. Smutná správa pre výkon spravodlivosti v našej krajine. Čo sa týka samotného zákona, ktorým sa mení menovanie prezidenta Policajného zboru, a ktorý Tomáš Drucker na tlačovej konferencii obhajoval, táto novela je vyslovene zlá,“ dodala Remišová s tým že, vypočutie pre branno-bezpečnostným výborom parlamentu je len zastierací manéver, ktorý v žiadnom prípade nezaručí profesionálny výber šéfa policajného zboru a navyše policajný prezident bude prakticky neodvolateľný.

Kollár: Krásny príklad, akú silu má u nás štátna mafia

Na rozhodnutí ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) odstúpiť zo svojej funkcie je jasne vidieť, kde sa v hierarchii moci nachádza on a kde policajný prezident Tibor Gašpar. Pre TASR to povedal líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár.

"Toto je krásny príklad, akú silu má u nás táto štátna mafia. Keď si povie, že pre ňu je prioritné udržať vo funkcii policajného prezidenta Gašpara, tak je ochotná pre to obetovať aj novopečeného ministra vnútra," vyhlásil Kollár.

Ako jediné riešenie zvolil útek z boja

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že súčasná vláda je v zúfalom personálnom stave. "Minister vnútra Tomáš Drucker po troch týždňoch vo funkcii podáva demisiu. Myslím si, že táto vláda je v takom zúfalom personálnom stave, že aj “krízový manažér” Drucker dosiahol krízu a ako jediné riešenie zvolil útek z boja. Toto nie je vláda kontinuity ani stabilita ako tu 2 roky tvrdil Fico, ale vláda chaosu, prúserov a absolútnej neschopnosti. Myslím si, že toto musia rozhodnúť jedine ľudia v predčasných voľbách, ale plne rešpektujem fakt, že koalícia ma pohodlnú väčšinu v parlamente. Zatiaľ....," napísal Pčolinský.
 

Útek pred zodpovednosťou

Podľa Milana Krajniaka uteká Drucker pred zodpovednosťou. "Drucker podáva demisiu, Gašpara neodvolá. Útek pred zodpovednosťou. Ak teda verí, že Gašpar je OK, prečo potom odchádza?" pýta sa Krajniak.

Prekvapená z rozhodnutia Druckera ostala aj poslankyňa Adriana Pčolinská zo Sme rodina. "Že krízový manažér," reagovala stroho.

Zdroj: Facebook/ Adriana Pčolinská

Podľa predsedu OKS Ondreja Dostála je konanie Druckera neuveriteľné.

So Smerom sa nedá nič vyčistiť, dá sa len seba zašpiniť, hovorí Beblavý

Nezaradený poslanec a líder strany SPOLU Miroslav Beblavý hovorí o potrebe výmeny vládnej garnitúry. "Minister Drucker pochopil, že so SMERom sa nedá nič vyčistiť, dá sa len seba zašpiniť. A tak odstupuje. Na rekonštrukciu štátu potrebujeme inú vládnu garnitúru," napísal na Facebooku.

Mimoparlamentné KDH si taktiež myslí, že najlepším riešením sú predčasné voľby. "Keď je policajná klika silnejšia ako štát, tak odstúpi minister a nie ten, koho on menuje a odvoláva. Stále tvrdíme, že najlepším riešením pre Slovensko sú predčasné voľby," uvádza vo svojom stanovisku KDH.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hovoril Václav Klaus st., Počuli len PL: Z toho by Merkelová nemala radosť. Ona organizuje výmenu obyvateľov Európy za migrantov

0:00 Hovoril Václav Klaus st., Počuli len PL: Z toho by Merkelová nemala radosť. Ona organizuje výmenu obyvateľov Európy za migrantov

REPORTÁŽ V pondelok sa v pražskom Autoklube konalo verejné predstavenie a krst knihy Aleša Valentu N…