Lajčák volal na Ukrajinu. Je mu ľúto, ako rozhodli o Rusoch

8.2.2019 21:00

Šéf slovenskej diplomacie a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v piatkovom telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím ukrajinského parlamentu.

Lajčák volal na Ukrajinu. Je mu ľúto, ako rozhodli o Rusoch
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák vo funkcii úradujúceho predsedu OBSE a minister zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin

Ten v uplynulých dňoch prijal zákon znemožňujúci akreditáciu držiteľov ruských pasov ako pozorovateľov volebnej pozorovateľskej misie Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) na Ukrajine. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

"Nezávislosť, nestrannosť a profesionalita volebných pozorovaní ODIHR je rozhodujúca. Som presvedčený, že žiadosť ODIHR o akreditáciu všetkých jeho pozorovateľov je v najlepšom záujme OBSE, Ukrajiny a jej ľudu," vyhlásil Lajčák a vyzval najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, aby pokračovali v hľadaní všetkých možných riešení, ktoré by umožnili akreditáciu všetkých pozorovateľov ODIHR na tieto voľby. Zároveň zdôraznil "pevnú a trvalú podporu Ukrajine zo strany slovenského predsedníctva v OBSE".

Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil návrh na zmenu znenia zákona o voľbách, z ktorého vyplýva, že osoby, ktoré sú občanmi "agresorského" alebo "okupačného" štátu sa nesmú zúčastniť ako oficiálni pozorovatelia volieb na Ukrajine. Ukrajinský parlament formálne vyhlásil Rusko za agresorský štát pred štyrmi rokmi. Aby príslušný zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte podpísať prezident. Ruské ministerstvo zahraničných vecí následne v piatok vyhlásilo, že Rusko z bezpečnostných dôvodov svojich pozorovateľov nevyšle. Voľby prezidenta Ukrajiny sa uskutočnia 31. marca.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Harabin: Podávam ústavnú sťažnosť k prezidentským voľbám

17:45 VIDEO Harabin: Podávam ústavnú sťažnosť k prezidentským voľbám

Neúspešný kandidát na post prezidenta SR Štefan Harabin podáva vo vzťahu k prezidentským voľbám ústa…