Lajčák reagoval na Danka: Som dosť nešťastný

3. 7. 2019 11:31

Aj keď na samotnej návšteve Ruska nie je nič zlé, dôležité je rešpektovať jednotnú líniu slovenskej a európskej zahraničnej politiky, čo sa predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) "občas nepodarí". Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Lajčák reagoval na Danka: Som dosť nešťastný
Foto: TASR
Popis: Na kombosnímke zľava Miroslav Lajčák a Andrej Danko

"Vysielame signály, že nemáme jednotnú líniu zahraničnej politiky, z čoho som ja ako minister zahraničných vecí dosť nešťastný," priznal Lajčák, ktorý niektoré sporné výroky pripisuje blížiacim sa voľbám.

Aj vláda podľa jeho slov vie, že svet má štyri strany. "Ale to neznamená, že by sme mali niektoré veci robiť natruc a demonštrovať, že neberieme vážne programové vyhlásenie vlády," konštatoval Lajčák.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Zdôraznil tiež, že je ministrom zahraničných vecí, nie "minister pre vysvetľovanie výrokov pána Danka". Lajčák je napriek tomu presvedčený, že Slovensko je jasne ukotvené a v zahraničí vnímajú najmä konanie vlády.

Predseda parlamentu Andrej Danko pomerne často navštevuje Rusko a aj aktuálne sa tam nachádza. V stredu (3.7) sa Danko v Kazani vyjadril, že "tým, že sme v Európskej únii, žijeme v bubline."

V pondelok (1.7) zase v Moskve pri otvorení slovensko-ruského podnikateľského fóra spochybnil opodstatnenosť sankcií EÚ voči Rusku, keď uviedol, že sú zbytočné a profituje z nich najmä samotné Rusko rozvojom svojej domácej výroby. 

"Realita života Ruskej federácie je taká, že práve to pomohlo ruskému národu stmeliť sa," vysvetlil Danko. 

Nedávno na lídra SNS reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s jeho návštevou BIeloruska, počas ktorej pozval na Slovensko prezidenta Alexandra Lukašenka.

 "Prezidenta by mal pozvať prezident republiky," vysvetlila Čaputová, ktorá zároveň oznámila bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, že pozvanie na oslavy SNP, ktoré mu počas svojej návštevy adresoval Danko, nie je z prezidentskej úrovne. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…