Lajčák ostáva ministrom, Kiska chce nad jeho demisou ešte premýšľať

5.12.2018 12:55

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v súvislosti s prijatím či neprijatím demisie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka vyhlásil, že sa ešte nerozhodol.

Lajčák ostáva ministrom, Kiska chce nad jeho demisou ešte premýšľať
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ neprijal demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Na rozhodnutie si ešte čas vzhľadom na informácie, ktoré dostal. Stále si myslí, že rezort by mal viesť diplomat svetového formátu, ako je Lajčák. A to vzhľadom na komplikovanú medzinárodnú situáciu a preberanie Slovenska predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). 

Prezident sa zároveň vyjadril, že mu je ľúto, ako rozhodla vláda v prípade Globálneho paktu OSN a našej účasti na konferencii v Marrakéši. Oznámil to v stredu po rokovaní s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a ministrom Lajčákom. Napokon Kiska povedal, že si to ešte musí premyslieť. "Nechám priestor, aby ešte premiér s ministrom spolu naďalej rokovali,“ vysvetlil svoje rozhodnutie.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Pellegrini: Prezidentovi ďakujem

Na jeho slová reagoval premiér Peter Pellegrini. Ten uviedol, že rozhodnutie vlády o neúčasti na konferencii v Marrakéši nebolo o Miroslavovi Lajčákovi, ale o nesúhlase k dokumentu, ku ktorému mali námietky. Z toho dôvodu si nemyslí, že by tak Lajčákovi vyjadrili nedôveru. „Uistil som pána prezidenta, že minister zahraničných vecí má naďalej moju plnú dôveru vzhľadom na svoje kvality a priority, ktoré pred Slovenskou republikou stoja.

Zároveň som ho opätovne poprosil, aby zvážil neprijatie demisie Miroslava Lajčáka,“ uviedol s tým, že mu za jeho rozhodnutie ďakuje. Z toho dôvodu môže Miroslav Lajčák v najbližších hodinách prebrať predsedníctvo OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) v Miláne. „Verím, že v nasledujúcich dňoch a týždňoch sa celá situácia bude môcť vykryštalizovať, podľa rozhodnutia prezidenta. Následne budeme môcť prijať definitívne riešienie tohto problému,“ uzavrel.

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29.11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smeráci utekajú z prehnitej lode. Kažimír sa správa arogantne a vypočítavo. Opozícia sa pustila do ministra financií pre jeho ambíciu byť šéfom NBS

15:30 Smeráci utekajú z prehnitej lode. Kažimír sa správa arogantne a vypočítavo. Opozícia sa pustila do ministra financií pre jeho ambíciu byť šéfom NBS

Vláda navrhla za nového guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) súčasného ministra financií Petra K…