Lajčák chce ostať ministrom. Vysvetlil prečo

7. 12. 2018 9:57

Presvedčili ho garancie premiéra Petra Pellegriniho a predsedu Smeru-SD Roberta Fica ohľadom zahraničnej politiky Slovenska.

Lajčák chce ostať ministrom. Vysvetlil prečo
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák u Andreja Kisku
reklama

„Rozhodnutie podať demisiu na svoju funkciu som prijal nie pre migráciu, ale preto, že som presvedčený, že je na škodu Slovenska a jeho občanov, keď našim diplomatom nie je dovolené byť za stolom, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sa nás týkajú,“ píše Miroslav Lajčák vo svojom stanovisku. Dodal, že je presvedčený, že odmietnutie globálneho paktu nie je správny krok a svoje rozhodnutie prijal úprimne, pretože ho považoval za správne.

Rovnako uviedol, že ho množstvo ľudí vyzývalo, aby neodchádzal zo svojej pozície, lebo by tak Slovensko nechal v neľahkej situácii. „Nezamyslieť sa nad svojím rozhodnutím po viacnásobných výzvach predsedu vlády, po vyjadreniach prezidenta republiky, ale tiež po stanovisku generálneho tajomníka OBSE by už asi nebolo zásadovosťou, ale skôr samoľúbosťou,“ konštatoval s tým, že nepočítal s takou silnou podporou od ľudí a preto boli posledné dni najťažšie v jeho živote.

„Strávil som ich hľadaním rovnováhy medzi zachovaním si principiálneho postoja na jednej strane a zodpovednosťou voči Slovensku na druhej strane. Moje úvahy ovplyvnila aj práve prebiehajúca ministerská rada OBSE v Miláne, kde symbolicky preberáme predsedníctvo od Talianska,“ vysvetlil.

Požiadavky

Vysvetlil, že od kolegov z OBSE počúva veľké očakávania a tak má obavy, aby jeho odchod nebol vnímaný ako oslabenie predsedníctva OBSE, ktoré momentálne Slovensko preberá. Podľa neho ale otázka, či chce ostať ako minister zahraničných vecí, nie je zásadnou, pretože je to pre neho česť slúžiť krajine.

„Otázka znie, či to má zmysel. Pretože v uplynulých dňoch sme počúvali hlasy – a to aj v parlamente – ktoré presadzovali izoláciu namiesto spolupráce a ktoré spochybňovali naše členstvo v EÚ a NATO. Preto som okrem viacerých rozhovorov s predsedom vlády absolvoval aj stretnutie s predsedom strany Smer – SD,“ napísal s tým, že obom im povedal niekoľko podmienok, za akých bude môcť plnohodnotne vykonávať funkciu šéfa rezortu diplomacie.

Ide napríklad o to, aby sa zahraničná politika riadila programovým vyhlásením vlády, aby koaliční partneri rešpektovali koaličnú dohodu, pričom súčasťou rešpektu je aj rešpektovanie rozdelenia zodpovednosti za jednotlivé rezorty.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Garancie

„Musím povedať, že ako od premiéra Petra Pellegriniho, tak aj od predsedu strany Roberta Fica som v tomto zmysle dostal jasné garancie. Garancie, že programové vyhlásenie vlády platí a že nebudú prijímané ani akceptované kroky, ktoré by spochybňovali základné piliere našej zahraničnej politiky, za výkon ktorej zodpovedám ako minister,“ povedal na margo požiadaviek.

Podľa jeho slov garancie prijíma s plnou vážnosťou, pretože iba pri dodržaní podmienok má pre neho zmysel pokračovať vo funkcii ministra. „V tejto situácii a s cieľom nenaťahovať súčasnú situáciu a nezaťažovať ňou slovenský politický a mediálny priestor, chcem oznámiť, že som prijal rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky,“ uviedol.

Dodal, že nie je prilepený k svojej stoličke, pričom svoje rozhodnutie vníma ako šancu pokračovať vo svojom úsilí. „Aby Slovensko bolo naďalej vnímané ako moderná európska krajina, ako spoľahlivý partner a spojenec, ako krajina, ktorá je súčasťou riešení a nie problémov, v úsilí napĺňať víziu Slovenska, pevne ukotveného v euroatlantickom priestore. A tiež ako šancu dôstojne prevziať a profesionálne rozbehnúť naše predsedníctvo v OBSE,“ uzavrel.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…