Lajčák: Trump a Putin sa môžu stretnúť na oslavách 75. výročia SNP

6. 6. 2019 21:30

V prípade potreby sa schôdzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a šéfa Kremľa Vladimira Putina môže uskutočniť na augustových oslavách Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Uviedol to v Konstantinovskom paláci v Petrohrade minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Lajčák: Trump a Putin sa môžu stretnúť na oslavách 75. výročia SNP
Foto: TASR
Popis: Podanie rúk ruského prezidenta Vladimira Putina a vľavo amerického prezidenta Donalda Trumpa v úvode stretnutia v prezidentskom paláci v Helsinkách
reklama

75. výročie SNP

Podľa jeho slov vláde záleží na tom, aby oslavy SNP boli dôstojné, pretože ide o 75. výročie. "Nechceme z toho robiť preteky. Tie oslavy nebudú závisieť od toho, kto príde a kto nepríde. Sú to naše oslavy, pre našich ľudí," uviedol šéf slovenskej diplomacie.

"Ak bude potreba, aby sa títo dvaja lídri stretli, tak si môžu povedať, že majú pozvanie na Slovensko a môžu ho pri tej príležitosti využiť. Ak nebude tlak na to, aby sa stretli, tak sa, samozrejme, takéto stretnutie neuskutoční," konštatoval minister.

Pellegrini na Slovensko pozval Putina a aj Trumpa

Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini pozval vo štvrtok Putina na tohtoročné oslavy 75. výročia SNP. Počas májovej schôdzky s Trumpom v Bielom dome pozval prezidenta USA na návštevu SR.

Štvrtkové rokovanie Pellegriniho s prezidentom Putinom o bilaterálnych slovensko-ruských vzťahoch označil Lajčák za vecné a absolútne konkrétne až detailné.

Medzinárodné témy neboli ich predmetom, keďže tie prebral už samotný minister Lajčák skôr počas štvrtka s ruským partnerom Sergejom Lavrovom.

Treba impulzy na ukrajinskej strane posunúť ďalej, tvrdí Lajčák

"Dominovala práve téma Ukrajiny v kontexte toho, že ten politický vývoj a snaha riešenia konfliktu bola zamrznutá v dôsledku čakania na výsledky volieb. Ale teraz, s novým prezidentom, máme novú dynamiku. Ako susedná krajina, ale aj ako predsednícka krajina OBSE sa snažíme naštartovať ten vývoj," zdôraznil.

Zároveň ocenil, že ruská strana je pripravená istým spôsobom konštruktívne sa zapojiť do diania.

Počas budúcotýždňovej návštevy Kyjeva sa minister Lajčák bude snažiť impulzy na ukrajinskej strane posunúť ďalej.

Rusko a NATO

Taktiež hovorili o spolupráci Ruska s NATO či o aktuálnom vývoji v Rade Európy v súvislosti s obnovením hlasovacieho práva Ruskej federácie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…